Cidde Havaalanı'nda 500 kadın çalışacak

Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanı'nda 300 ile 500 kadının işe alınacağı bildirildi.

Cidde Havaalanı'nda 500 kadın çalışacakİngilizce yayınlanan Arab News'in haberine göre, Kızıl Deniz kıyısındaki şehirde yer alan havaalanında çalışacak kadınlar önümüzdeki birkaç ay içerisinde işe başlayacak ve yolcu hizmetleri departmanında görev alacak.

Havaalanı genel müdürü Abdül Hamid Aba El Uri, ülkenin adet ve gelenekleri çerçevesinde kadınların sadece ailelerle muhatap olacağını ve her zaman İslami kıyafet giyeceğini söyledi. Görevle ilgili bilgilerin yakın zamanda havaalanının internet sitesinde yayınlanacağı öğrenildi.

Körfez ülkeleri arasında en büyük nüfusa sahip krallıkta kadınlar, eşi ya da babasının (erkek koruyucu) izni olmadan işe giremiyor ve ülke dışına seyahat edemiyor. Resmi rakamlara göre kadınlar arasındaki işsizlik oranı yüzde 36'ya yaklaşıyor. Bayanların ehliyet alması ve trafikte araç sürmesi ise hala yasak.

Buna rağmen son yıllarda bayanlara sosyal hayatta daha fazla hak tanınmasına yönelik reformlar dikkat çekiyor. 2011'de yapılan açıklamada bayanlara 2015'ten itibaren belediye seçimlerinde yarışma ve oy verme hakkı verildiği açıklandı. Geçen Ocak ayında ise ilk defa 30 bayan Şura Konseyi'ne atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir