CHP'nin İzmir'deki seçim hilesi kamerada.. Kale değil, HİLE

İzmir Konak'taki İl Seçim Kurulu'na ortaya çıkan skandal görüntüler ortaya çıktı.

chp'nin kalesi izmir'deki secim hilesi kamerada

Okullarda doldurularak imzalanması gereken seçim tutanakları, Celal Atik Spor Salonu'ndaki il seçim kuruluna getirilerek yeniden dolduruldu. CHP'nin kalesi olarak bilinen İzmir'e bağlı Konak ilçesinde, birçok sandık başkanı tutanakları imzalayıp mühürlerken görüntülendi.

CHP'nin kalesi olarak bilinen İzmir'de, seçim tutanaklarının yeniden doldurularak mühürlendiği skandal görüntülere Yeni Şafak ulaştı. Okullarda doldurularak ilçe seçim kuruluna teslim edilmesi gereken tutanaklar, İzmir İl Seçim Kurulu ve Konak İlçe Seçim Kurulu'nun bulunduğu Celal Atik Spor Salonu'nda yeniden doldurularak mühürlendi. Organize şekilde tutanak doldurma operasyonuna imza atan CHPlilerin rahat tavırları dikkat çekerken, yaşananlara polis de ses çıkarmadı. CHPli Aziz Kocaoğlu'nun Binali Yıldırım'la giriştiği belediye başkanlığı yarışını yüzde 49,6'ya yüzde 35,9 kazanmıştı.

MİLLİ İRADEYE DARBE

Oy verme işleminin tamamlanmasından sonra sandık başkanları tarafından oy çuvalları il seçim kuruluna teslim edildi. Oyların sayılma işlemleri sırasında doldurulan seçim tutanakları, oy çuvallarıyla birlikte kurula getirildi. Kurulda, 1328 sandık numaralı sandık başkanının, alenen tutanakları doldurarak mühürlediği görüntülere yansıdı. Harıl harıl form tahribatı yapan sandık başkanları, İzmir'de CHP'nin yeniden kazanması için milli iradeye darbe vurmaktan çekinmedi. İzmir'in CHP'ye nasıl kale olduğu da gözler önüne serilmiş oldu.

İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI

Skandalın ortaya çıktığı yer olan Konak Belediyesi'nde CHP, yüzde 46,9 oranında oy olarak seçimin galibi oldu. 10 bin 296 toplam sandık sayılı İzmir'de, Konak 994 sandığa sahip. İzmir Konak ilçesi Celal Atik Spor Salonu'nda seçim skandalı yaşandığını anlatan Avukat Ali Sarıaydın, 'seçim sonuçlarını direkt etkileyen bu girişimle ilgili itirazlarımızı yaptık. Fakat dikkate alınmadı. Ak Parti İzmir İl Başkanlığı'nın elinde pek çok görüntü var. İzmir'de seçime şaibe karıştı' dedi.

GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK

İzmir'deki oy hırsızlığı iddialarına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da tepki gösterdi. İzmir'de seçimlere şaibe bulaştığını anlatan Hotar, 'Seçime gölge düşmüştür. İzmirlilerin oylarının resmi görevliler ve bazı muhalefet partilileri tarafından heba edildiğini söyleyen Hotar, 'Boş tutanaklar birileri tarafından dolduruldu. Sahte imzalar atılıyor. Sahte tutanaklar tutuluyor. Tutanakların hangisi hakiki bunu bilmek mümkün değil. Muhtar tutanakları da kafalarına göre dolduruldu. Montaj değil, yalan değil, iftira da değil. Canlı canlı burada gözlerimizle gördük' diye konuştu.

OYLAR BUHARLAŞTI

Yaşananların kayıtlı olduğunu belirten Hotar, "Torbanın bir mührünü yerde bulduk. Bu kadar sahtekar uygulama olamaz. Hepsini kınıyoruz. Bunun için gereğini yapacağız. Sandıklarda oylar buharlaştı. Herkesin gözü önünde yapıldı. 3 ilçemiz vardı. 5 ilçeden gelen oylar burada buharlaştı. Bu sonuçlar resmi ve doğru kabul etmediğim için değerlendirmiyorum. Her şeye rağmen oy oranımız artı" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir