Cep'ten ödeme 1,3 trilyon dolara ulaşacak

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY'ye göre, 2017'de bankacılık işlemlerini akıllı telefonlarından gerçekleştirenlerin sayısı 1 milyara, cep telefon üzerinden gerçekleşen ödemelerin tutarı da yıllık 1,3 trilyon dolara ulaşacak.

cep'ten odeme 1,3 trilyon dolara ulasacak

EY'nin dünyanın önde gelen iş idaresi okullarından Knowledge@Wharton ile gerçekleştirdiği "Mobil Bankacılık: Finansal Hizmetler Elektronik Cüzdan'la Buluşuyor" çalışmasına göre, 2017 itibarıyla akıllı telefonlarını bankacılık işlemleri için de kullananların sayısı 590 milyon kişiden 1 milyara, cep telefonu üzerinden gerçekleşen ödemelerin tutarı da dörde katlanarak yıllık 1,3 trilyon dolara ulaşacak.

Dünya üzerinde banka hesabı olmayan 1,8 milyar kişinin mobil telefona sahip olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun mobil bankacılık pazarının gelişmesi için önemli bir fırsat olduğu, 2001'de sadece bir mobil ödeme sistemi mevcutken bugün 150 mobil ödeme sistemi kullanıldığı, 90'dan fazla mobil ödeme sisteminin daha geliştirildiği vurgulandı.

- Türkiye'de de artıyor

Türkiye'de de mobil bankacılığın yükselen bir trend olduğunu belirten EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Finansal Hizmetlerden Sorumlu Direktör Murat Hatipoğlu da Türkiye Bankalar Birliği'nin 'İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri' raporuna göre, 2012 Eylül-2013 Eylül arasındaki 1 yıllık dönemde Türkiye'de mobil bankacılık kullanan müşteri sayısının yüzde 189 oranında arttığını belirtti.

Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen finansal işlemlerin (para transferleri, ödemeler, yatırım işlemleri, kredi kartı işlemleri, diğer işlemler) ise yine aynı dönemde aynı oranda yani yüzde 190 oranında arttığı gözleniyor. Rakamlar mobil bankacılığın alternatif bir kanal olmaktan çıktığını ve Türk bankalarının genç kesimi hedef alarak geliştirdiği inovatif ürünler ile birlikte yüksek büyüme imkanlarını barındırdığını gösteriyor. Türkiye'deki mobil bankacılık hizmetlerinden yararlananların sayısındaki hızlı artış bu alana yönelik yatırımlarda da artışa yol açacak."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir