Cem Küçük'ten KAYYUM adayı firmalara..

Cem Küçük, bugünkü köşesinde kayyum atanacak şirketlerin listesini verdi.

cem kucuk'ten yeni iddialar

Cem Küçük yazısında Cemaat’in yayın organları Samanyolu grubuna, Özgür Düşünce ile Yarına Bakış gazetelerine ve “tüm Fethullahçı internet sitelerine” kayyum atanacağını ileri sürdü.

Cem Küçük’ün Star’daki yazının ilgili bölümü şöyle:

“(…) Öte yandan Sulh Ceza Hakimliklerimiz FETÖ’nün diğer organları Meydan gazetesi Canerzincan-ÖD gazetesi ve Yarına Bakış’a da ve tüm Fethullahçı internet sitelerine de kayyum atayacaktır. FETÖ ile organik bağı olan medya hukuken olamaz. Aynı şekilde terör örgütlerinin üniversiteleri ve okulları da olamaz.

RTÜK gibi görevini yapmayan bir kurum da YÖK’tür. YÖK Başkanı Yekta Saraç garip bir şekilde FETÖ konusunda kılını kıpırdatmıyor. Saraç bu gaflet ve delaletine devam ederse çok açık söylüyorum tıpkı Çetinsaya gibi görevinden alınacak. Son çıkan yönetmelikle YÖK’ün 17 FETÖ üniversitesine birden el koyma yetkisi vardır ve başta Fatih Üniversitesi olmak üzere hepsine birden el konulacaktır.

Bu arada Sulh Ceza Hakimliklerimizin FETÖ üniversitelerine ve okullarına da kayyum atama yetkisi vardır ve gerekirse devreye girecektir. FETÖ’ye finans sağlayan şirketler ve işadamları konusunda kriter 1 Ocak 2014 tarihidir. Savcılarımız bu tarihten önce yapılan yardımların peşinde değil ama bu yapının suç örgütü olduğu netleştikten sonra hala finans desteği sağlayanlar hala Fethullah’a gidip biat edenler suçludur.

1 Kasım 2015’e kadar FETÖ’ye destek olup 1 Kasım’da yüzde 50’yi görünce -Bizler bu konuda çok ciddi yanılgıya düşmüşüz, aldatılmışız maalesef- diye kıvıranlar elbette hukuktan kurtulamayacaklar. Kayseri Emniyeti ve Yargısı doğru yapmıştır. Diğer il emniyetleri ve yargıları da bu yönde gitmelidir. Özellikle 1 Mart 2014 tarihindeki TUSKON ihanet toplantısına katılıp Fethullah’ın Türkiye’ye olan savaşını alkışlayanların hiçbiri adaletin pençesinden kaçamaz. Bu TUSKON hainleri görevde olan Emniyet Müdürlerine, savcılara, hakimlere, AK Parti mensuplarına ve AK Parti’ye yakın bilinen işadamlarına yalvarıyor ve büyük paralar öneriyorlar. DEVLET bu süreçteki tüm polisleri, savcıları, hakimleri ve işadamlarını takip ediyor. FETÖ’den rüşvet kabul ederlerse hayatları biter.”

KAYYUM NEDİR?

Zaman Gazetesi'ne verilen kayyum kararı ardından, "Kayyum ne demek?" sorusunun yanıtı merak edilir oldu. Peki, bir yönetim merci olduğu anlaşılan Kayyum tam olarak nedir? Kayyum, devlet aracılığıyla tüzel; kişiliklerin ihtiyacından doğan hakemlik, geçimsizlik, arıtma ve benzeri süreçlerde, tüzel kişiliklerin belli işlerini yönetmek ya da meta varlığını yönetim etmek için, geçici süreyle atanan yöneticidir. Kayyum ataması söz konusu olduğunda; şirketin önceki tüm yetkileri alınır ve kayyuma devredilir. Böylece Kayyum, o şirket için tek yetkili haline gelir.

Kayyum idaresine geçen şirketler, Kamu İhale Kanununa göre iflas masasındaki şirket veya tasfiye halinde şirket görüldüğünden kamu İhalelerine katılamazlar. Yurtdışı iş anlaşmaları yapamazlar, yapmış olsalar bile bu anlaşmalar, devlet tarafından onaylanamaz. Kayyum vesayet organlarından birisidir. Kayyum sadece belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için görevlendirilir.

KAYYUMUN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?

Kayyumun görev ve yetkileri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görevi her halde geçici olduğundan, süresi, yetkileri, ücreti kararda açıkça belirtilir. Unutulmaması gereken nokta, kayyumun atanmasına yol açan durumlarla sınırlı yetkili olduğudur. Eğer kayyum atanması belli bir işin görülmesi için istenirse, yetki, görev ve süre de bu işe göre belirlenir. Eğer organ yokluğu nedeniyle atanırsa, kayyumun görevi bu organın seçimini sağlamak olmalıdır. Yoksa kayyum organın yerine geçecek şekilde atanamaz.

Örneğin, yönetim kurulu, genel kurul toplantıya çağrılamadığı için seçilemiyorsa, kayyum genel kurulu toplamak ve yönetim kurulu seçimini gerçekleştirmek üzere yetkilendirilir. Yoksa kayyum yönetim kurulu yerine geçemez. Eğer kayyum genel kurulun toplanmasını da sağlayamazsa bu durum zaten TTK m. 435 çerçevesinde bir fesih nedenidir ve kayyumun görevi de yukarıda belirtildiği gibi bu çerçevede belirlenir.

Kayyuma aday firmalar'da önümüzdeki günlerde artış olacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir