Casus krizinde İngiltere'nin kuyruğuna takılan tüm ülkeler kepaze oldu!

Eski Rus casusu Sergey Skripal ve kızını zehirleyen gazın kaynağının Rusya olduğu doğrulanamadı. Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov İngiltere'nin Rusya'dan özür dilemesi çağrısında bulundu.

ingiltere rezil oldu! buyuk krizde yeni gelismeEski Rus casusu Sergey Skripal ve kızı Yulia'yı zehirleyen sinir gazının kaynağı tespit edilemedi. İngiltere Savunma Bakanlığı'na bağlı Porton Down Laboratuvarı’nın Başkanı, eski Rus casusu Sergey Skripal'i ve kızını zehirleyen sinir gazının Rusya'da üretildiğini doğrulayamadıklarını açıkladı.

HÜKÜMET ÇARPITMIŞ

Kurumun başkanı, "noviçok" adlı sinir gazının askeri seviyede olduğunu ve ancak bir devlet tarafından üretilebileceğini belirtti. Laboratuvar başkanı hükümet kaynaklarına bu yönde bilgi verdiklerini, hükümetin de diğer kaynaklardan edinilen bilgilerle birlikte saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttuğunu ifade etti.

Öte yandan açıklama Rusya'da yankı buldu. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov İngiltere'nin Rusya'dan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Rusya hakkındaki iddiaların temelsiz olduğunun ispatlandığını belirtti.

Skripal ve kızının zehirlenmesinden Moskova'yı sorumlu tutan İngiltere ve birçok batı ülkesi Rus diplomatları sınır dışı etmişti. İngiletere'nin kuyruğuna takılıp sıraya giren diğer tüm ülkeler dünyaya rezil kepaze olmuş durumdalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *