Carney'nin elinde kurşun kaldı mı?

Mervy King yerine yerine bugün İngiltere Merkez Bankası'nın başına geçecek olan Carney'in ne yapacağı merak konusu

Carney'nin elinde kurşun kaldı mı?

İngiltere'nin merkez bankası başkanı bugün değişiyor. Mark Carney bugün, Mervyn King yerine başkanlık koltuğuna oturacak.  Eski Kanada Merkez Bankası Başkanı Carney, buradaki başarılı politikalarıyla dikkat çekmişti.

Carney’nin bu başarısını İngiltere Merkez Bankasında da sürdürmesi beklenirken, Carney’nin King’in politikalarını devam ettirip ettirmeyeceği ise merak unsuru.

Parasal genişlemeye devam konusu tartışılırken İngiltere Maliye bakanı George Osborne yaptığı konuşmada Carney’nin parasal genişlemeyi daha agresif olarak devam ettireceği ima etti.. Bir çok yorumcu parasal genişlemenin sürmesi gerektiğini söylerken bir çoğu da normalleşme sürecine girilmesi gerektiğini, 2007 krizinin başladığı günden bu yana Amerika, İngiltere ve Japonya’nın çaresizce piyasaya para pompalayarak ekonomiyi toparlamaya çalıştığını söylüyor.

İngiltere Merkez Bankası bu güne kadar 375 milyon euro’luk tahvil alımı gerçekleştirdi. Bu rakam İngiltere’nin GSYH’nin 4’de 1’ine denk geliyor. 

Bazı yorumcular, piyasaya bu kadar fazla para pompalamasının yaratacağı risklerin su  anda daha görünür hale geldiğini söylüyorlar. Bu likidite ortamının bankaların kredi verme konusunda cesaretlendirmesinin  sebep olabileceği problemlere, piyasalarda oluşabilecek balon ve enflasyon sorununa dikkat çekiyorlar.

İngiltere hane halkı son zamanlarda daha önce benzeri görülmeyen kadar yüksek miktarlarda borçlandı. 2011’de İngiltere hane halkının borcunun GSYH’sına oranı yüzde101 idi. Bu oran Amerika için yüzde 92, Japonya için yüzde 77, Fransa için yüzde 61, Almanya için yüzde 60 olarak gerçekleşmişti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir