Carney mortgage kredileri için desteği kesiyor

BOE Başkanı Mark Carney mortgage kredilerine verilen desteğe 1 Ocak'ta son verileceğini açıkladı.

Carney mortgage kredileri için desteği kesiyor

İngiltere Merkez Bankası, ülkede mortgage kredilerinin canlanması için uygulanmata olan Kredi için Finansman (FLS) programının 1 Ocak 2014'ten itibaren sona ereceğini duyurdu.
   
BOE, FLS'nin 2014 Ocak ayından itibaren yoluna sadece KOBİ'lere verilen kredilerin teşvik edilmesi şeklinde devam edeceğini, bankaların tüketicilere verilecek krediler için BOE'nin ucuz finansmanından yayarlanamayacaklarını bildirdi. 
   
BOE, 2014 yılında FLS'den yayarlanan bankalar için harç oranında yüzde 0.25 olarak belirledi.
   
BOE Başkanı Mark Carney yaptığı açıklamada, konut sektörünün artık FLS'nin deskteğine ihtiyacı olmadığını söyledi. Carney, konut fiyatlarında yükselişin finansal istikrar için tehdit olduğuna dair kanıtların küçük olduğunu, yakın bir tehdit görmediklerini de vurguladı.

Carney, "konut sektörü riskleri yönetilebilir seviyede ve yönetiliyor" derken, finansal politika komitesi, konut sektöründen yakın bir tehdit görmediğini dile getirdi.

Göstergeler konut sektöründeki ivmenin devam edeceğine işaret ettiğini kaydeden BoE Başkanı, mortgageler için destek programının sona ermesinin para politikasını etkilemeyeceğini kaydetti.

"BoE'nin riskleri düzeltmek için gerektiğinde kullanabileciği geniş bir araç kutusu var" Carney, bankaların güçlü sermaye pozisyonuna sahip olmalarının pozitif olduğunu, bankanın bugünkü adımının amacı risklerin oluşmasını engellemek olduğunu söyledi.

Carney, "maliye bakanlığı'nın konut sektörü için help-to-buy programı hakkında konuşmak için çok erken" dedi.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *