Çakal Carlos'a mahkemeden ret

Venezuela doğumlu ‘Çakal Carlos’ lakaplı İlich Ramirez Sanchez, Paris'te 80'li yılların başında düzenlediği saldırıyla ilgili kendisine verilen ömür boyu hapis cezasını temyize götürmüştü.

Çakal Carlos'a mahkemeden ret

1970'li yılların ünlü silahlı örgüt lideri Çakal Carlos'a bir ömür boyu hapis cezası daha geldi.

Mahkeme, Fransa'da 1982-1983 yılarında 11 kişinin ölümüne neden olan 4 bombalı saldırıyı azmettirmekten ömür boyu hapse mahkum edilen Venezuelalı Marksist liderin itirazını kabul etmedi.

Gerçek adı İlich Ramirez Sanchez olan ‘Çakal Carlos', 4 saat süren temyiz savunmasında Amerikan dış siyasetinden, ayrılıkçı Bask hareketi ve Hizbullah'a kadar birçok konuya değindi.

Kendisini özgürlük savaşçısı olarak tanımlayan Çakal Carlos, ömrünü teröristlerle mücadeleye adadığını söyledi.

Avukat Francis Vuillemin

Temyiz talebi reddedilen Carlos'un avukatı tepkiliydi: "Bu karara alaycı bir yorum yapmam gerek. Carlos'un yeni bir kurbanı oldu, ismi de adalet. Bir insanı ellerinde hiçbir kanıt olmadan müebbet hapse mahkum edebildiler."

İlich Ramirez Sanchez, 1975 yılında Viyana'daki petrol ihraç eden ülkeler örgütü baskınıyla büyük se getirmişti. Sosyalist ülkelerin desteğiyle hareket eden ve kendini ‘profesyonel devrimci' olarak tanımlayan 63 yaşındaki Ramirez, 1994 yılında Sudan'da yakalandığında birçok ülkenin en çok aranan suçlular listesinde bir numaradaydı. Hayatı birçok film ve kitaba konu olan Ramirez, 1975'te Paris'te 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yargılandığı başka bir davada da yine ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir