Çağlar: "Faizlerin düşmesini bekliyoruz"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, reel sektörde başarının düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçtiğini belirterek, "Bu noktada faizdeki seviyelerin en kısa zamanda düşmesini ve normalleşmesini bekliyoruz" dedi.

caglar: faizlerin dusmesini bekliyoruz

Çağlar, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her anlamda çok dinamik bir ülke olduğunu, yatırım yapılabilir noktasına bakıldığında Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülke olduğunu söyledi.

Siyasi tansiyonu yüksek bir seçim döneminin geride bırakıldığını anımsatan Çağlar, "Bu ülkenin vatandaşı herşeyi öyle güzel analiz ediyor ve takdir ediyor ki, bunu bir kez daha görmüş olduk" dedi.

Kimsenin halkın iradesinden şüphesinin olmaması gerektiğini ifade eden Çağlar, bu iradeyi hafife alanların seçim sonuçlarından çıkaracağı çok önemli dersler olduğuna inandıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Birincisi; güven en önemli unsur. Bu güven ortamını hem içeriden, hem dışarıdan zedelemeye, yıkmaya çalıştılar, ancak başarılı olamadılar. İkincisi, sandıktan çıkan en net ve en önemli mesaj istikrar oldu. Üçüncüsü, görüldü ki çok çalışan her zaman kazanıyor. Dördüncüsü de, Gezi'yle başlayan süreçte ülkemizi karıştırmaya çalışanların tuzağına düşmeyecek kadar akıllı ve sağduyulu bir halkımız var. Biz iş dünyası olarak ülkemizde istikrarın devamından memnunuz. İTO bundan sonraki süreçte de ülkemizdeki istikrarı bozmaya yönelik her türlü söylem ve faaliyetin karşısında olacaktır. Çünkü ekonomi istikrar ister. Bakın, gün geçtikçe dünyada pek çok ülkede karışıklıklar ortaya çıkıyor. O yüzden elimizdeki istikrarın kıymetini bilelim."

- "Artık seçim gündeminden sıyrılalım, enerjimizi reel ekonomiye yoğunlaştıralım"

İTO Başkanı Çağlar, kendisinin her zaman ülkenin asıl gündeminin ekonomi olmasından yana olduğunu belirterek, "O yüzden artık seçim gündeminden sıyrılalım, enerjimizi reel ekonomiye yoğunlaştıralım" dedi.

Türkiye'nin bölgesinin, 3 kıtanın 137 ülkenin siyasal ve ekonomik dinamosu olduğunu ifade eden Çağlar, Türkiye'yi ileriye taşıyacak, büyütecek ve zenginleştirecek olanın üretim, ticaret, yani ekonomi ve iş dünyası olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2013 yılını daha önce kendilerinin de dile getirdiği gibi yüzde 4'lük bir büyümeyle tamamladığını hatırlatan Çağlar, "Bu büyümeyi Gezi olaylarına rağmen, 17 Aralık'a ve seçim gündemine rağmen başardı. Yani hiçbir şey bu ülkeyi durduramıyor. Türkiye tam 17 çeyrektir aralıksız büyüyor. Bu yıl da yüzde 4'lük hedefi tutturacağımıza inanıyoruz. Nitekim yılın ilk çeyreğine ait sanayi üretim endeksi ve reel kesim güven endeksi sonuçları da bunu teyit ediyor" şeklinde konuştu.

Arjantin'den Brezilya'ya, Çin'den Endonezya'ya ve Güney Afrika'ya kadar bir çok gelişmekte olan ekonomide geçmiş yıllara göre yavaşlama emareleri olduğunun altını çizen Çağlar, bu sürecin Türkiye'ye kırılgan diyenlere en güzel cevap olduğunu dile getirdi.

Reel sektörde başarının düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçtiğine dikkati çeken Çağlar, bu noktada faizdeki seviyelerin de en kısa zamanda düşmesini ve normalleşmesini beklediklerini ifade etti.

- "Üye odaklı çalışma anlayışı bizim temel felsefemiz"

Çağlar, İTO'nun durmadığını, vites büyüttüğünü belirterek, "Biz dedik ki; 'İTO üyesi geliştikçe, büyüdükçe aslında Türkiye kazanacak, Türkiye zenginleşecek'. Bu yüzden üye odaklı çalışma anlayışı bizim temel felsefemiz" ifadelerini kullandı.

İstanbul demenin tek başına milli gelirin yüzde 30'u, ülkenin vergi gelirinin ve dış ticaretinin de yarısı demek olduğuna dikkati çeken Çağlar, İTO'yu bir destek üssü haline getirdiklerini söyledi.

Şirket kuruluş işlemlerinde 1 günde gelinip şirket açılabildiğine işaret eden Çağlar, dış ticaret belgelerine, sektörel bilgilerden mevzuat konularına, KOSGEB teşviklerinden, Kredi Garanti Fonu teminatlarına kadar tüm hizmetlerin tek noktada, İTO çatısı altında birleştiğini kaydetti.

Bölge temsilciliklerinin sayısını artırdıklarını anlatan Çağlar, "Ve bir Mobil İTO projemiz var. Modern bir ofis ortamına dönüştüreceğimiz araçlarımız olacak. Bu araçlarla hizmeti üyemizin ayağına biz götüreceğiz. Bu otobüslerin sayısını ihtiyaçlara göre artıracağız. Fakat bunların hepsi geçici çözüm. Buradaki asıl amacımız E-İTO projemizi hayata geçirmek. Böylece tüm işlemler çok daha az maliyetle, çok daha hızlı gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

Üyeleriyle bütünleşmelerini sağlayan bir uygulama daha başlattıklarını anlatan Çağlar, son 6 aydır üyelerinin soru, istek, şikayet ve tebriklerini elektronik posta ve odanın web portalı aracılığıyla iletebildiklerini, ardından başvurular ve sorunların değerlendirilip sonucun üyeye geri bildirildiğinin altını çizdi.

- "Ülkemize uluslararası bir tahkim merkezi kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor"

Çağlar, İstanbul'a 2014 yılı için 14 milyon yabancı turist beklediklerini, 2023 için ise hedefin 25 milyon olduğunu söyledi.

Çağlar, bu yıl 7-29 Haziran tarihleri arasında yapılacak Shopping Fest'te perakendeden turizme, ulaşımdan konaklamaya, sağlıktan eğlenceye kadar birçok sektörün bereketi hissedeceğini kaydetti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte Ticari Faaliyet Endeksini hayata geçirecekleri bilgisini veren Çağlar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu endeksle ticaretteki genel gidişatı ortaya koymayı amaçlıyoruz. Uygulamayı bu ay başlattık. Sonuçları yine hem sizlerle, hem de ilgililerle paylaşacağız. Olgunlaştıkça ülkemizde önemli bir yol gösterici olacağına inanıyorum. 2014 yılında başlattığımız bir projemiz de; seçtiğimiz 2 ana sektörde küresel vizyon çalışmasıdır. İlk etapta en yoğun istihdam ve katma değer sağlayan tekstil ve inşaat ile başladık. Bu sektörler 5, 10 ve 20 yıl sonra nerede olacaklar, nerede olmalılar sorularının cevabını arıyoruz. Hem sektördeki firmalarımıza, hem de karar vericilere yön göstermiş olacağız. Bu çalışmamız önümüzdeki yılarda da farklı sektörlerle devam edecek inşallah.

Bu arada daha önceki toplantılarımızda üyelerimizden aldığımız aidatlar konusunu sizlerle paylaşmıştık. Üyelerimizin maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz ve şirket kuruluş işlemlerinden aldığımız 130 liralık hizmet bedelini kaldırdık. Artık zaman aşımına girecek olan icra takiplerinde vekalet ücreti almıyoruz. Zaten işi bozulmuş, aidatını bile ödeyemeyen bir kişiden bir de üstüne vekalet ücretinin alınmasının doğru olmayacağını düşündük. Ve üyemiz aidattan, her türlü hizmet bedeline kadar ödemelerini Odaya gelmeden, ofisinden gerçekleştirecek. Bunun için üyemizin internet sitemize üye olmasına da gerek yok artık. Kredi kartı ile internet üzerinden kolaylıkla ödemesini yapabilecek.

Öte yandan İTO olarak ülkemize uluslararası bir tahkim merkezi kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye için bir ilk olacak olan tahkim merkezimizde yalnızca ülkemize değil, bölge ülkelere de hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Böylelikle ticari uyuşmazlıklar çok daha hızlı ve çok daha uygun maliyetlerle çözülecek."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir