Büyüme neden euroya yaramadı?

Euro Bölgesi için veriler iyi gelse de beklenen coşkuyu yaratmadı.

Büyüme neden euroya yaramadı?

Günün ilk yarısında Euro Bölgesi’nin iki dev ekonomisi Fransa ve Almanya’dan beklentilerin üzerinde gelen büyüme rakamlarına bölge genelinde de büyümeyi işaret eden veriler eklendi.

Euro Bölgesi 2011’den bu yana ilk kez büyüme kaydederken hem endekslerde hem de euro üzerinde bu coşku görülemedi. Bölge ekonomisinin uzun bir aradan sonra büyüme işretleri vermesine karşın bölgeye dair bilinmezlikler kuru sınırlıyor.

Özellikle gelecek ay Almanya’da yapılacak olan seçimleri piyasalar üzerinde baskıyı arttırırken diğer taraftan da yılın ikinci yarısında için Euro genelinde aynı performansın devam edip etmeyeceği kaygısı yaşanıyor.

Radobank stratejisti Christian Lawrence euro büyümeye karşın beklenen etkinin oluşmadığına değinirken büyümenin 17 silindirli euro bölgesini ateşlemeye yetmediğini söyledi. Euro bölgesi için iyileşmeden çok hala stagflasyon söylemlerinin öne çıktığına dikkat çeken Lawrence mevcut koşullarda sürdürülebilir büyümenin mümkün olmadığını belirtti.
 
Borç krizinin hala tam anlamı ile bölge üzerinde etkisini kaybetmediğine değinilirken İspanya ve İtalya gibi ülkelerin son dönemde sergiledikleri iyi tabloya karşın hala risk olarak görüldüğüne değinildi. Sorunlu ülkeler için büyüme noktasında çok umut vaat eden bir görünüm olmadığına dikkat çekilirken gelecek aylarda verilerin zayıf kalacağının inancının yüksek olduğu kaydedildi.

Açığın azaltılması için güçlü siyasi iradeye olan ihtiyaca dikkat çekilirken politik açıdan zor bir dönemin yaşanacağı ön görülüyor.

Euro genelindeki olumsuz havaya ABD tarafından da destek geldiği kaydedildi. Özellikle FED’in hamlesinin beklendiği şu günlerde ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 2.75’e kadar yükselmesinin olumsuz etkilerine dikkat çekiliyor.

Euro dolar paritesi sabah Asya işlemlerinde 1.3262 seviyesinden güne başlarken Almanya'dan gelen büyüme verisi sonrasında 1.33'e yaklaşırken ikinci yarı başından 1.3246 seviyesine geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir