Büyük banka düşmanlığı yeni kriz getirecek

Ünlü bankacılık analisti Dick Bove'a göre, 2008 finansal krizinden sonra bankacılık sektörünün suçlanması ve sektörel düşüş yeni bir krizin gelmesine zemin hazırlıyor.

buyuk banka dusmanligi yeni kriz getirecekÜnlü bankacılık analisti Dick Bove yeni kitabı ''Guardians of Prosperity'' (Refahın bekçileri) adlı kitabında, büyük bankalara düşmanlıktan kaynaklı körlükle, ABD finans sisteminin zayıfladığını ve bir başka finansal krizin gelmesinin garantilendiğini yazdı.

Bove CNBC'de katıldığı bir programda ''Büyük bankaların finansal krizle suçlanması ile ABD'de ''finansal izolasyonizm amaçlandı ve dünyanın geri kalanından kaçındı'' diye uyardı.

Rafferty Capital Markets'de araştırma analisti olan Bove ''Devlet, ABD'deki en başarılı bankaların faaliyetlerini yokuşa sürdü ve sistemin düzenlenmemiş tarafındaki finansal şirketlerin büyümesini kolaylaştırdı. ABD bankalarının düşüşe geçmesine neden olurken, bir çok diğer ülkedeki bankalar büyüyor ve Amerikan bankalarından pazar payını alıyor'' diye konuştu.

Varlık büyüklüğü açısından Kuzey Amerika'nın en büyük dokuz bankasından, Toronto merkezli beş banka şu anda şu anda New York’takilerden daha fazla banka varlığına sahip. The Industrial and Commercial Bank of China, bu sene Amerika'nın en karlı iki bankasından daha fazla kar sağlayarak  şu anda dünyanın en büyük bankası haline geldi.

Bove ''ABD bankaları finansman için yabancı bankalara yüzlerini çevirdiler; fakat bu banklalar da yabancı şirketleri tercih ediyor. ABD dolar global rezerv kuru olarak pozisyonunu kaybetti'' diye ekledi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir