Bütün Ortadoğu etkilenecek

Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Selahaddin, “Mısır’da meydana gelen olaylar bütün bölgeyi, bütün Ortadoğu’yu etkileyecek.

Bütün Ortadoğu etkilenecek

Ve eğer Mısır’da terörizmin hüküm sürmesine ve herhangi siyasi bir kazanç elde etmesine izin verirsek, bu Türkiye de dahil olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerde de gerçekleşecek. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız” dedi.

’’İLİŞKİLERİ RAYINA OTURTMAYI UMUYORUM’’

Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Selahaddin, Kahire’ye gitmek üzere Ankara’dan İstanbul’a geldi. Türk Hava Yoları’nın tarifeli seferiyle saat 17.30’da Ankara’dan İstanbul’a gelen Büyükelçi Selahaddin, Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Selahaddin, “Beni karşılamaya geldiğiniz için teşekkür ederim. Geri döndüğümde hepinizle görüşmeyi ümit ediyorum. Bu ilişkiyi tekrar rayına oturtabilmeyi umuyorum. Bir takım istişarelerde bulunmak ve Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri yeniden değerlendirmek için eve dönüyorum. Ve bu ilişkiyi yeniden eski haline çevirebileceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz” dedi.

’’MISIRLILARIN İRADELERİNİ SAYGI DUYMALIDIRLAR’’

“Ankara’dan Kahire’ye götürdüğünüz mesaj nedir?”şeklindeki bir soru üzerine Selahaddin, “Buraya getirdiğim mesaj, Türkiye’nin bütün Mısırlılara arkadaş gibi davranmasıydı. Türkiye’nin Mısır’da çok sayıda arkadaşı var. Mısırlılar’ın çoğu Türkiye’nin arkadaşı. Türkiye, Mısır’da yalnızca tek bir grup veya cemaatin yanında olmamalı. Özellikle de bu gruplar Mısırlılar’ın çoğuna karşı teröristçe eylemlerde bulunuyorsa bu olmamalı. Bu, Mısır’ın Türkiye tarafından görmek istediği bir şey. Türkiye’nin Mısır’ın çoğunluğunu ve onların kazancını desteklemesini bekliyorlar. Nihayetinde Mısır’da olacaklar, diğer hiçbir ülkenin değil, Mısırlılar’ın vereceği kararlara bakıyor. Ancak arkadaşlarımızdan yapmalarını beklediğimiz bütün Mısırlılar’ın iradelerine saygı duymalarıdır” diye konuştu.

’’İNŞALLAH ÖYLE BİR ŞEY OLMAYACAK’’

“Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri tamamıyla koparmak gibi bir olasılık var mı?” şeklindeki soruya ise Selahaddin, “İnşallah böyle bir şey olmayacak. Eğer aklı başında insanlar üstün gelirse böyle bir şey gerçekleşmeyecek” yanıtını verdi.

Mısır’daki olayların Türkiye ve Ortadoğu’yu etkileyeceğini ifade eden Selahadddin, “Mısır’da meydana gelen olaylar bütün bölgeyi, bütün Ortadoğu’yu etkileyecek. Ve eğer Mısır’da terörizmin hüküm sürmesine ve herhangi siyasi bir kazanç elde etmesine izin verirsek, bu Türkiye de dahil olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerde de gerçekleşecek. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Terörizmin herhangi siyasal bir çıkar sağlamasına izin vermemeliyiz. Yalnızca seçimler ve yalnızca Mısır halkıyla yapılacak diyalog, sadece Mısır için değil bütün dünya için de iyi bir sonuç üretecektir” diye konuştu.

’’ENDİŞELENİYORUM’’

Mısır’daki Türkler’in güvende olup olmadıkları sorusu üzerine Selahaddin, “Son derece güvendeler. Türkler konusunda endişe duymuyorum, fakat Türkiye’nin Mısır’daki imajı konusunda endişeleniyorum. Türkiye’den yapılan açıklamalar bu imaja iyi bir katkıda bulunmuyor. Türkiye Mısır’ın çoğunluğu tarafından takdir ediliyor. Türkiye’nin yalnızca bir gruba, İhvan’a taraf olduğu söylendiği zaman, Mısır’daki imajının yanı sıra yalnızca Mısır’la olan ilişkilerine değil geri kalan bütün Arap ülkeleriyle olan ilişkilerine de katkısı sağlamıyor. Türk ekonomisine ve Türk ihracatına da yardımcı olmuyor” şeklinde konuştu.

Yaptığı açıklamaların ardından bir süre VİP Salonu’nda dinlenen Mısır Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Selahaddin, daha sonra Kahire’ye hareket etti.Öte yandan, Ankara’dan dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da İstanbul’a geldi. Atatürk Havalimanı VİP Salonu’ndan çıkış yapan Davutoğlu’nun, kendisi ile aynı saatlerde VİP Salonu’nda olan Selahaddin ile görüşmediği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir