Bütçe krizinde Obama ve Boehner karşı karşıya

Amerika Birleşik Devletleri’nde bütçe krizi konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında anlaşmazlık sürüyor.

Bütçe krizinde Obama ve Boehner karşı karşıya

 Amerikan Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında krizin aşılması için hükümet üzerindeki tehditlerini kaldırmaları durumunda Cumhuriyetçiler ile tekrar görüşmeye hazır olduğunu söyledi: “Kongre’nin en kısa sürede hükümetin yeniden açılması için oy vermesi faturalarımızın ödenmesi ve borç tavanının artırılması gibi ülkemizin taahhütlerinin karşılanması anlamına geliyor. Çünkü hükümetin kapanmasının taşıdığı pervasızlık kadar, Amerika’nın temerrüde düşmesinin yol açacağı ekonomik kapanma, çarpıcı biçimde daha kötü olacak.”

Kongre’nin,16,7 trilyon Dolarlık borç tavanını 17 Ekim’e kadar yükseltmesi gerekiyor. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Obama’nın ön koşulsuz görüşme çağrısını eleştirdi: “Başkan bugün Cumhuriyetçiler kayıtsız şartsız teslim olursa bizimle oturup konuşacağını söyledi. Hükümetimiz bu şekilde çalışmıyor.”

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ve Demokratlar’ın kontrolündeki Senato, bütçe konusunda anlaşamayınca, hükümetin faaliyetleri 1 Ekim’den sonra durduruldu. Kriz nedeniyle yüz binlerce çalışan zorunlu izne çıkarıldı.