Bundesbank'tan balon uyarısı

Almanya'daki konut fiyatları artışına dikkat çeken Bundesbank, balonu uyarısı yaptı.

Bundesbank'tan balon uyarısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ülkede büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının artışına karşı uyardı.  Konut sektöründe fiyatların yüzde 20 yukarıda fiyatlanıyor olabileceğine dikkat çekildi.

Avrupa Merkez Bankası’nın fazla gevşek para politikası uyguladığı yönden uyaran Almanya’ya destek mahiyetinde görülen uyarıda ECB’nin refinansmanda yüzde 0.5’lik rekor düşük seviyeyi uygulaması da etkili oldu.

Dünyanın pek çok yerinde son dönemde fiyatlarına arttığı algısı şimdi Almanya’da da etkili oluyor. Yatırımcı güvenli liman algısı ile tahvil hisse senetlerine tercihinde de konut fiyatlarının etkisi gözleniyor.

Almanya’da 7 şehirde hızlı artış olduğu kaydedilirken öne çıkan şehirler Berlin, Münih, Hamburg, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Duesseldorf oldu. bu şehirlerde fiyatlar 2010’dan bu yana yüzde 25 artış gösterdi.  

Konut balonu deniyle sorun yaşayan ABD’den sonra Avrupa’da İspanya uzun dönem gündemde kalmıştı.  Çin içinde aralıklı olarak balon uyarısı piyasaları meşgul eden bir başka konu haline geldi. Şimdi bu seriye Avrupa’nın en güçlü ekonomisi Almanya’da eklenmiş oldu. Düşük faiz yavaşlayan inşaat aktivitesi ile fiyatlarda artış kaydedilirken, alternatif noktalarda konut fiyatlarındaki artış Almanya’yı cazip hale getirdi.

Bundesbank piyasanın soğutulması gerektiğini belirtirken, henüz makroekonomik bir risk oluşmadığını ama önemle alınması gerektiğine değindi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir