Bullard enflasyon konusunda açıklama bekliyor

St. Louis FED Başkanı James Bullard enflasyonun neden düşük olduğu konusunda iyi açıklamalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bullard enflasyon konusunda açıklama bekliyor

St. Louis FED Başkanı James Bullard FED'in tahvil alımlarını azaltmadan önce ABD ekonomisine ilişkin daha fazla veri görmeye ihtiyacı olduğu yönündeki açıklamalarını yineledi.

Bullard, FED'in tahvil alımlarının azaltılması konusundaki duruşunu tekrarlarken, sadece tahminleri temel alarak politika adımları atmak konusunda temkinli olunması gerektiğini dile getirdi.

St. Louis FED Başkanı açıklamasından enflasyonun neden düşük olduğu konusunda iyi açıklamalara ihtiyaç olduğuna dikkat çekerken, finansal istikrarı FED için çok önelli bir konu olduğunu belirtti. Buna ek olarak şu anda büyük bir varlık balonu tehdidi görmediğini söyledi.

"FED'in balon oluşumları nedeniyle varlık alımlarının sona erdirmesi gerektiği savı FOMC'de destek bulmuyor" diyen Bullard, tahvil getirileri son artışlara rağmen hala tarihi olarak düşük seviyelerde olduğunu, bununla birlikte tahvil getirilerinde yükseliş endişe yarattığını dile getirdi.

ABD'de konut piyasasında ivme, daha yüksek mortgage faizlerinin üstesinden gelecek kadar güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Bullard, "tahvil alımlarında ilk aşamada küçük bir azaltım, piyasalar tarafından azaltımın hızı konusunda sinyal olarak algılanabilir" dedi.

Düşük enflasyonun FOMC'nin varlık alımlarını geri çekmek için acele etmesine gerek olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir