Bulgaristan'ın yeni başbakanı belli oldu

Bulgaristan parlamentosu Plamen Oreşarski hükümetini onayladı. Yaklaşık 5 saat süren tartışmalar sonrası Oreşararski'nin sunduğu kabine güvenoyu aldı.

Bulgaristan'ın yeni başbakanı belli olduBaşbakan oylamasında 217 milletvekili oy kullanırken GERB partisi 97 kişiyle 'hayır', Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) toplam 120 milletvekiliyle 'evet' dedi. Milliyetçi 'Ataka' partisi ise oy kullanmadı. Kabine ise 119 'evet', 98 'hayır' oyu ile kabul edildi.

Oturumun başında karar yeter sayısı için HÖH ve BSP haricinde bir milletvekilinin daha Genel Kurul'a girmesi gerekiyordu. Milliyetçi Ataka partisi Başkanı Volen Siderov, yoklamada yer alarak güven oylamasının yapılmasını sağladığını açıkladı. Milli sorumluluk duygusuyla hareket ettiğini belirten Siderov, kabineye muhalif olduğunu ve gelecekte de tavrını değiştirmeyeceğini belirtti.

Eski Başbakan Boyko Borisov, Ataka'yı da içine alan üçlü bir koalisyonun söz konusu olduğunu öne sürdü. BSP lideri Stanişev'e selenen Borisov, kendisinden talep edildiği takdirde yeni hükümetin kurulması için destek vermek istediğini, fakat bunun yapılmadığını belirti. Mali istikrarsızlık döneminde başbakan olmanın çok zor olduğunu aktaran Borisov, "Bir hükümetin kurulması, hiç yoktan iyidir. Ataka ve HÖH birbirlerine yararı olan oluşumlardır. Aralarında bağlantı söz konusu." diye konuştu.

HÖH lideri Lütvi Mestan ise Oreşarski hükümetini destekleyeceklerini belirterek, yarın tekrar seçime gidilmesinden daha tehlikeli bir senaryo olmadığını aktardı. Bulgaristan'ın istikrarı ve Avrupai gelişmesinin hiçbir şeyden daha değerli olamayacağını vurgulayan Mestan, yeni hükümet üyelerine seslenerek, "100 gün değil, 100 saniye toleransı bile size çok görecekler. Sayın Oreşarski, sizden mucizevi kararlar beklenmeyecek, mesihler tarihte kaldı. Bu yüzen insanlar sizden reel adımlar bekleyecek." dedi.

Plamen Oreşarski, hükümet dönemi sonunda belki zengin olmayacaklarını, fakat amaçlarının her vatandaşın ümit ışığını görüp, kendi refahı için çalışarak toplumun refahını da yükseltebileceklerini anlamaları olduğunu belirtti. Bir iki hafta tolerans isteyen Oreşarski, "Daha sonra her bir bakanın kendi hedeflerini açıklamalarını rica edeceğim. Görev kolay değil, fakat önemli olan gidişatın değiştirilmesidir." dedi.

HÖH'TEN 3 BAKAN

Hak ve Özgürlükler Hareketi, hükümette 3 ismi bakan olarak bulunduracak. Çalışma ve Sosyal Bakanı Hasan Ademov, Gençlik ve Spor Bakanı Mariyana Bençeva, Çevre Bakanı İskra Mihaylova kabinede yer alacak.

1953 yılı İsperih doğumlu Ademov, son 4 dönemde mecliste milletvekili olarak yer aldı. Kendisi aynı zamanda bakanlar kurulundaki en yaşlı isim olarak göze çarpıyor.

OREŞARSKİ KİMDİR?

1960 doğumlu olan Plemen Oreşarski mali uzman olarak siyasete atıldı. 1997-2001 döneminde Demoktrat Güçler Birliği hükümetinde maliye bakan yardımcılığını yaptı. 2005'te üçlü koalisyon hükmetinde maliye bakanı oldu. Oreşarski, evli ve bir çocuk babası.