Bulgaristan'a Türkiye'den TIR hamlesi

Meclis Dışişleri Komisyonu Üyesi Rıfat Sait, Bulgaristan sınırında bekletilen Türk TIR'larının durumuna ilişkin bilgi verirken, duruma karşı hamleyle cevap verildiğini açıkladı.

bulgaristan'a 'tir' hamlesi

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Rıfat Sait, son günlerde Bulgaristan'ın Türk kara taşımacılığına uyguladığı engellemeler nedeniyle sınırda bekletilen Türk TIR'larıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Bulgaristan sınırında kilometrelerce TIR konvoylarının oluştuğunu belirten Sait, "Türk TIR'ları sadece bekletilmekle kalmıyor,

Bulgar gümrük memurlarının hakaretlerine de maruz kalabiliyorlar ve bilinçli engellendikleri için sınırı zamanında geçemiyor ve bu yüzden Bulgar gümrüğüne ceza ödemek zorunda kalıyorlardı. Türk TIR'larına uygulanan bu eziyete Türkiye sessiz kalmadı ve harekete geçti. Bulgaristan'ın bu tutumu karşısında Türkiye olarak gerekli karşı uygulamaları başlattık. Bu konuda bakanlıklarımız koordineli çalışıyorlar. Geçici olarak Bulgaristan'dan gelen transit ve üçüncü ülke geçişleri durduruldu" dedi.

"AB ÜLKELERİ BULGARİSTAN'A AVANTAJ SAĞLIYOR"

Bulgaristan'ın son zamanlarda Türk TIR'larına uyguladığı engellemeler nedeniyle Türk kara taşımacılığının yüzde 20'sinin olumsuz etkilendiğini kaydeden Sait, bu engellemelere rağmen yaklaşık 7 bin Türk TIR'ının Bulgaristan sınırından geçiş yaptığını belirtti.

Bulgaristan'ın kendi kara taşımacılığına avantaj sağlamak amacıyla Türk TIR'larına çeşitli engellemeler yapmaya başladığını öne süren Sait, "Böylece iki Bulgar milletvekilinin de sahip olduğu iddia edilen Bulgar TIR firmaları avantaj yakaladılar. AB ülkesi olan Bulgaristan zaten AB ülkelerinin kendisine sağladığı özel imkanlarla maliyet açısından avantaj sağlıyordu. Bu durum uluslararası taşımacılıkta Bulgaristan'a Türk TIR firmaları karşısında rekabet avantajını oluşturdu. Türkiye bu olumsuz durumu Dünya Ticaret Örgütü'ne taşıdı. Dünya Ticaret Örgütü'nün en son Bali'de yaptığı toplantıda konu ele alındı. Serbestlik ilkesinde mutabık kalınmasına rağmen, hukuki yaptırım olmadığı için çözüme ulaşılamadı" diye konuştu.

Kapıkule Gümrük CANLI KAMERALAR

Gümrük Kapıları YOĞUNLUK DURUMU

"ALTERNATİF GÜZERGAHLAR GELİŞTİRİLDİ"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın çalışmaları sonucunda alternatif güzergahlar geliştirildiğini ifade eden Sait, şöyle konuştu: "Yunanistan üzerinden gelen TIR'lar için İpsala kapısı daha uygundu. Pendik, Çeşme ve Dikili'ye deniz yolu ile RO-RO seferleri başlatıldı. Böylece Bulgaristan'dan geçen 250 bin TIR'ın sayısı 125 bine düştü, bu rakamın daha da düşmesini bekliyoruz."

"BULGARİSTAN TIR'LARI DA OLUMSUZ ETKİLENDİ"

Sait, Türkiye'nin de mütekabiliyet esasına dayanarak Bulgaristan TIR'larına engel koyduğunu, ikili geçişlerin, transit geçişlerin ve üçüncü ülke geçişlerinin geçici olarak durdurulduğunu belirterek "Sadece uluslararası belge olan UBAK sahibi olan TIR'lara geçiş izni verildi. Bu uygulama sonrasında Bulgaristan TIR'ları yüzde 80 oranında olumsuz etkilendi. Bulgaristan bundan çok rahatsız oldu, umarız Türk TIR'larına yaptıkları engellemelerden yakında vazgeçecekler" şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir