Bu şirketler için korku büyüyor

Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı protestolarındaki tutumu nedeniyle hedefine koyduğu şirketler için piyasada korku büyüyor.

Bu şirketler için korku büyüyor

Marjinal gruplar, muhalif partiler ve uluslararası medyayı Gezi Parkı eylemlerindeki tutumları nedeniyle eleştiren Başbakan Erdoğan'ın hedefindeki diğer bir grup da şirketlerdi.

 

Otomotivden finansal hizmetlere kadar bir çok alanda faaliyet gösteren Koç Holding ile Türkiye'nin en büyük bankası olan Garanti Bankası hedef alınan şirketlerin başında yer aldı.

 

Başbakan Erdoğan, Taksim'deki polis müdahalesi sonrasında, yaralıların Koç Grubu'na ait olan Divan Oteli'nin lobisinin kullanılmasına izin verilmesinden dolayı Koç Grubu'nu ağır bir dille eleştirmişti. 

 

Boyner Grubu'nun da hedefler arasında yer aldığı bu şirketlere karşı alınmış karşı bir aksiyon olmasa da, iş dünyası ile iktidar arasındaki zıtlaşma endişelerin artmasına neden oldu. 

 

Son dönemde yaşanan gelişmeler, dünyanın en büyük medya grubu olan Doğan Holding'e 2009 yılında kesilen 3.8 milyar liralık vergi cezasını akıllara getirdi.

 

Londra Merkezli Teneo Intelligence analisti Wolfango Piccoli, 16 Haziran'da yayımladığı raporunda, protestolara destek veren iş dünyasının bilinen isimlerinin kriz sonrasında hükümetin hedefi haline gelebileceği korkularını da beraberinde getirdiğini belirtti.

 

Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, yatırımcıların kısa dönemde eleştirilen şirketlerin hisselerini satın alma noktasında tereddütlü davrandıklarını söyledi. Doğaner, hisselerin bulunduğu seviyelerin orta ve uzun vadede yatırımcılar için fırsat yaratabileceğini ifade etti.

 

2008 yılında Rahmi Koç'un 'bıyıklı ve sakallı birini işyerime almam' sözlerine Başbakan Erdoğan 'Ayrımcılığın yanında olmadık' diyerek tepki göstermişti.

 

İstanbul 1. ve 2. köprü ile bazı otoyolların 25 yıllığına özelleştirilmesi için Şubat ayında düzenlenen ihalede en iyi teklifi 5,72 milyar dolar ile Koç Holding, Malezyalı UEM Group Berhad ve Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim ortak girişim grubu vermiş fakat hükümet teklifin düşük kaldığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti.

 

Son olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Bir babayiğit arıyorum" diyerek başlattığı yerli otomobil tartışmasına Koç Holding adına noktayı koyan Mustafa Koç, "Yerli otomobil, ticari açıdan intihar olur" sözleriyle hükümetin tepkisini çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir