Brüksel saldırısı, güvenli limanlara talebi artırdı

Brüksel saldırıları sonrası borsalar düştü, güvenli limanlara talep arttı.

saldirisi sonrasi guvenli limanlara talep artti!Belçika'nın başkenti Brüksel'de havalimanı ve metroda meydana gelen saldırıların ardından Avrupa'nın batısında yükselen güvenlik alarmlarıyla beraber küresel borsalarda düşüş yaşanırken, altın ve hükümet tahvilleri gibi güvenli limanlar yükseldi.

Otel ve havayolu şirketlerinin de dahil olduğu seyahat sektörü hisseleri gün ortası itibariyle bir nebze toparlanma gösterse de en büyük kayıpları yaşayan hisseler oldular.

Rabobank euro bölgesi ekonomisti Emile Cardon, "Bunların hepsi Brüksel'deki olaylarla alakalı...fakat tepki biraz sessiz kaldı, bu da bunca terör saldırısından sonra piyasaların bu tür şeylerle yaşamayı öğrendiğini gösteriyor" dedi.

Brüksel'de, Kasım ayında 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarında yer alan bir ismin ele geçirilmesinin dört gün sonrasında bugün havalimanı ve metrodaki üç patlamada en az 34 kişi öldü.

FTSEuroFirst 300 endeksi .FTEU3 yüzde 1'e varan düşüşler sergileyerek 1,326 puana gerilerken, Almanya DAX endeksi .GDAXI de yüzde 0.5 düştü. Belçika borsası .BEL20 da yüzde 0.5 geriledi.

Öte yandan Ryanair ve Air France-KLM gibi Avrupa'nın önde gelen havayolu şirketleri en az yüzde 4.5 değer kaybederken, Accor otel şirketi de yüzde 3.5 düştü.

ABD'de ise Dow jones yüzde 0.12, S&P 500 yüzde 0.14 ve Nasdaq yüzde 0.53 düşüşlerle güne başladı.

Altının ons fiyatı yüzde 0.6 değer kazanarak 1,255 dolardan işlem görürken, gösterge Alman devlet tahvil getirisi de iki haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 0.18'e geriledikten sonra tekrar yüzde 0.21'e çıktı. ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirileri de 2 baz puan düştü.

Yatırımcıların piyasalardaki türbülansa karşı bir sığınak olarak gördükleri Japon yeni özellikle euro karşısında değer kazandı. Euro en son yüzde 0.5

kayıpla 125.25 yenden işlem görürken, dolar da yen karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 111.60 yen seviyesine indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir