Brisa'nın 2013 kârı 144 milyon TL

Brisa, 2013'te net karını önceki yıla göre yüzde 51 oranında artırarak 144 milyon liraya çıkardı

brisa'nin 2013 kari 144 milyon tlBrisa, 2013'te net karını önceki yıla göre yüzde 51 oranında artırarak 144 milyon liraya çıkardı.

Brisa açıklamasına göre, geçen yıl kuruluşunun 25. yıldönümünü kutlayan şirket, Ocak-Aralık 2013 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 5 artışla 1 milyar 489 milyon liraya çıkardı. Şirketin aynı dönemde net karı ise yüzde 51 artarak 144 milyon lira olarak gerçekleşti.

Açıklamaya göre Brisa, 2013 yılında fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı çalışmaları ve diğer birimler için yapılan yatırımlarla birlikte 63,4 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdi. Şirket, önceki yılın rekor yatırım rakamıyla birlikte, 2013 yılında da devam eden yatırımların kümüle etkisine rağmen aktif karlılığını önemli seviyede yükseltti, özkaynak karlılığı ise yüzde 30'lara yaklaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, 2013 yılında Türkiye'de toplam lastik satış miktarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 12,6 artış kaydederek 20,3 milyon adet seviyelerinde gerçekleştiğini belirtti.

Bu artışın özellikle binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentinden geldiğini ifade eden Bayman, Brisa olarak iç pazarda reel ekonomik büyümenin oldukça üzerinde gerçekleşen yüzde 9'luk artışla şirtetin yurt içi cirosunu artırmayı başardıklarını bildirdi.

Geçen yıl toplam yenileme pazarındaki satışların ise pazarın üzerinde bir performans göstererek, çift haneli bir büyüme kaydettiğini belirten Bayman, Avrupa pazarlarındaki devam eden daralmanın Brisa yurt dışı satışlarını etkilediğini, ancak yurt içi yenileme ve orijinal ekipman pazarlarındaki büyümenin Brisa satışlarına olumlu yansıdığını ve şirket genelinde cironun yüzde 5 arttığını aktardı.

Bayman, yılın ikinci yarısında finansal piyasalarda baş gösteren olumsuzluklara karşın, kanal ve ürün portföyünde daha karlı ürünlere yöneliş, üretim maliyetlerindeki iyileşmeler, disiplinli masraf yönetimi, kur riskine karşı alınan hedging önlemleri sayesinde şirket karlılığının önemli seviyede artırılarak FAVÖK seviyesinde yüzde 23, net kar seviyesinde ise yüzde 51'lik bir artış yakalandığını bildirdi.

Hakan Bayman, şirketin 20. yılının kutlandığı 2008 yılından bu yana, yıllık net karı yaklaşık 5 katına, toplam yıllık satış gelirlerini ise 2 katına çıkardıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Aynı dönemde üretimimizi yüzde 12, istihdamımızı ise yüzde 20 seviyesinde artırdık. Sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanındaki çalışmalara ağırlık vermeye başladık. 25. yılımızı kutladığımız 2013 yılında yaklaşık 900 milyon dolar yatırımı tamamladık ve 2015 yılında ise ciromuzu 1 milyar dolar seviyesine çıkarmak üzere çalışıyoruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir