Brezilya'da kura 60 milyar dolarlık müdahale

Brezilya Merkez Bankası yılsonuna kadar sürecek olan 60 milyar dolarlık kura müdahale programı açıkladı.

Brezilya'da kura 60 milyar dolarlık müdahale

Gelişen ülke kurlarından yaşanan düşüşe paralel olarak son 5 yılın en düşük seviyelere gerileyen Brezilya reali Pazartesi günü 500 milyon dolarlık swap müdahalesi sonrasında kurda yaşanan düşüşün önüne geçilmezken Merkez Bankası’nda yeni açıklama geldi.

Banka 60 milyar dolarlık kura müdahale programı açıklarken bu müdahale Pazartesiden Perşembe türev, cuma spot piyasaya 1 milyar dolarlık satış yapacak. Aralık ayına kadar sürecek olan programda gerekli görüldüğü taktirde ek ihaleler uygulanabilecek.

Geçtiğimiz ay dolar karşısından yüzde 9.1 değer kaybı yaşayan Brezilya reali yeni güden yüzde 0.82lik yükseliş ile 2.4353 seviyesine geldi.

Şirketler ve bireylerin kur yükümlülüğü azaltmak için uygulamaya alınan program hızlı zayıflama eğilimindeki reali güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ülkede  2013 için büyüme tahminlerini yüzde 3’ten yüzde 2.5 çekerken 2012 için ise yüzde 4.5’tan yüzde 4’e çekildiği duyuruldu. 

Brezilya Maliye Bakanı Mantega’nın değerlendirmesinde yaşanan türbülansın dolarda dalgalanma yarattığının bunun da ekonomik aktiviteyi tedirgin ettiğini dile getirdi. Sürece rağmen çok olumlu bir durumda olduklarına söyleyen Mantega, hükümetin dalgalanmayı önlemek için müdahale yaptığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir