Brezilya, yatırımcılar için hâlen stratejik öneme sahip

Davos'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forum'unda konuşan Brezilya
Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Brezilya'nın yatırımcılar için hâlen
stratejik öneme sahip bir ülke olduğunu ve enflasyon tehlikesi altında
bulunmadığını savundu

brezilya, yatirimcilar icin halen stratejik oneme sahip BRICs ülkelerinin dinamizmini kaybettiği tezinin yanlış olduğuna değinen Brezilya lideri, ülkesinin halen yabancı yatırımcı için cazip bir ülke olduğunu vurguladı.
   
Yaklaşık yarım saat süren konuşmasında Brezilya'nın yatırımcılar için taşıdığı öneme dikkat çeken Rousseff, "Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde iyileşme sinyali görülse de hızlı büyüyen ülkelerin stratejik önemi halen devam etmektedir." dedi. Brezilya'nın da dahil olduğu hızlı büyüyen ülkeler kategorisi için yaptığı tanımlamada 'hızlı kalkınan bir toplum yapısı ve iç pazarda milyonlarca tüketiciye hitap eden dinamik bir pazar' ifadelerini kullanan Brezilya lideri, bu gerçeklerin göz ardı edilemeyeceğini savundu. Küresel krizden çıkış için kısa vadeli uygulamalara bağımlı kalınamayacağına değinen Rousseff, orta ve uzun vadeli yatırımlar ile farklı ekonomilerin gelişmesine de fırsat verilmesi gerektiğini dile getirdi. 
   
Krizden en çok etkilenen ülkelerin en gelişmiş ülkeler olduğu örneğini veren Brezilya lideri, bu ülkelerin krizden çıkarken arkalarında küresel anlamda herkesin memnun olacağı ekonomik bir ortam bırakmaları gerektiğini ifade etti. Brezilya'nın enflasyonu kontrol etme çabalarına da değinen Rousseff, makroekonomik dengeleri de gözeterek verilen taahhütlerin yerine getirilmeye çalışıldığını söyledi. Brezilya'da enflasyonun 1999 yılından bu yana kontrol altında tutulduğunu ve ülkenin geçmişteki uygulamalardan büyük dersler çıkardığını hatırlatan Rousseff, yerel para biriminin istikrarda tutulmasının ekonomi politikalarının merkezinde olduğunu vurguladı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.