Borsa iyi başladı, kâr satışları rekoru engelledi

Güne yükselişle başlayan Canlı Borsa İstanbul 1303,81 puanla yeni rekora imza attıktan sonra kâr satışlarıyla hızını kesti.

Soluksuz 8 günlük yükseliş serisi bugün bozuldu. Borsa İstanbul 19 Kasım faiz kararı öncesi kar satışlarıyla geriledi. Hisse senetlerinin ortalama yüzde 0,58 oranında gerilediği günde BIST100 endeksi 1.271,75 puandan kapanış yaptı.

Yeni işlem hacmi rekoru kırıldı 55 milyar liranın üzerinde işlem hacmi gerçekleşti. Endeksin en hareketli hisseleri yine bankacılık endeksi hisseleri oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,11 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,48 değer kaybetti.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,07 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 4,43 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

BIST 100 endeksi gün içinde 1.303,81 puan ile tarihi zirvesini gördü.

Analistler, yarın yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ise Avro Bölgesinde büyüme, ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Michigan Üniversitesi Güven Endeksi başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.320 seviyesinin direnç, 1.220 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin eylülde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 8,7 artmasını bekliyor.

Eylülde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 7,3 artacağı tahmin ediliyor.

Kazandıran Kaybettiren Hisseler

Hisse Senetleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir