Borsa İstanbul, VİOP'ta değişikliğe hazırlanıyor

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) işlem gören opsiyonlar istenilen işlem hacmine ve ilgiye ulaşamayınca Borsa İstanbul yönetimi, üyelerin isteklerine kulak vererek bir dizi değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

borsa istanbul, viop'ta degisiklige hazirlaniyorYetkililerden edinilen bilgilere göre yapılacak en önemli değişiklikler; ABD tipi olarak yazılan opsiyonlardan vazgeçilerek Avrupa tipi opsiyonlara dönmek, likidite sağlayıcılığı sistemine geçmek ve işlem saatlerini yeniden düzenlemek.

ABD tipi opsiyonlar, belirli bir vade için yazılmış olan opsiyonu alan tarafa vade sonunu beklemeden opsiyonu kullabilme imkanı tanırken, Avrupa tipi opsiyonlarda vade sonunun beklenmesi gerekiyor. Uzmanlar başlangıç için Avrupa tipi opsiyonların Türkiye için daha uygun olacağı eleştirileri getirmişti.

Neredeyse kuruluşundan beri yetkililer tarafından dile getirilen, likidite sağlayıcısının ise opsiyonlarda kuruluşundan bu yana artmayan likiditenin artmasına katkıda bulunarak yatırımcıların bu piyasadan uzak durmasına neden olan en önemli etkeni ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

İŞLEM SAATLERİNİN ARTMASI GÜNDEMDE
İşlem saatleri ise VİOP'ta işlem yapan üye ve profesyonellerin uzun zamandır yetkililerin kapısını aşındırdığı bir konu. İşlem fiyatlarında piyasa açılışlarında oluşan boşlukların doğru fiyatlamaları ve işlem hacmini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden uzmanlar, öğle arasının kaldırılması ve işlem saatinin uzaması taleplerini uzun zamandır yöneticilere ilettiklerini kaydediyor.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Stratejist Nuri Sevgen Amerikan tipi opsiyondan Avrupa tipi opsiyona geçişin doğru bir adım olacağını söyledi.

Nuri Sevgen, Amerikan tipi opsiyonun risk hesaplamasının daha karmaşık olduğunu ve vadesinden önce opsiyonu alan tarafın opsiyonu kullanabilmesinin, Türk yatırımcılar için çok yeni olan bu enstrümanı anlamalarını zorlaştırdığını belirtti. Sevgen, vade sonunda takasın gerçekleşebileceği Avrupa tipi opsiyonların yatırımcıların ve piyasanın isteği olduğunu, bu değişikliğin bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

Yapılacak diğer önemli değişiklik olarak vade sonunda fiziki teslimat yanında nakdi teslimatlı opsiyonların da olabileceğine değinen Sevgen, sadece fiziki teslimin olması, vade sonunda spot piyasada opsiyon satıcılarının sıkıştırılabileceğine ilişkin endişeleri de azaltacağını vurguladı.

Sevgen, "2005 yılında VOB kurulduğundan beri işlemlerin 24 saat olmasını savunuyorum. Piyasada, açılışlarda derin GAP'ler (fiyat boşlukları) oldukça yatırımcılar ve borsa yöneticileri bize nihayet hak vermeye başladı. Ancak başlangıçta 24 saat olmasa da ABD borsasında spot piyasanın kapandığı saat olan 23.00'e kadar açık olması yeterli olabilir" dedi.

Likidite sağlayacılar ile ilgili olarak ise bu konunun yakında açıklanacağı, çok fazla istek olduğu açıklamalarının yapıldığını, ancak halen bir anlaşma yapılmamış olmadığını belirten Sevgen, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Opsiyonlarda birileri likidite sağlamadıkça alan satamaz satan alamaz. O zaman da yatırımcı 'ne uğraşacağım' der ve işlem yapmaz. Bu konu, bence en önemli sorun. Eğer bu konuda bir atılım olursa hacimler ve ilgi artacaktır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir