Borcu azaltmadan büyüme olmaz

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, özel sektör ve kamunun borç seviyelerinde düşüş sağlanana kadar Avrupa'da ekonomik büyümenin tam olarak yeniden başlayamayacağını söyledi.

Borcu azaltmadan büyüme olmaz

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Brüksel'de düzenlenen bir ekonomik forumda yaptığı konuşmada, bölge ekonomisinin bu yıl sonuna doğru resesyondan çıkmasını ve gelecek yıl büyümeye başlaması beklentisini koruduğunu ifade ederken, bilanço ayarlamalarının yönlendirdiği resesyondan toparlanma için borç seviyelerinin aşağı çekilmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı. 
    
Rehn, Avrupa'nın Japonya'da yaklaşık 20 yıldır devam eden ekonomik durgunluktan dersler çıkarması gerektiğini belirterek, "Genele yayılan bir ekonomik büyüme özel ve kamu sektörü borçları azaltılmadan tam olarak yeniden başlamaz" diye konuştu.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlü üyesi Olli Rehn, Avrupa'da yaşananların sıradan, konjoktrüel bir ekonomik darboğaz olmadığının net şekilde ortaya çıktığını belirtti. Avrupa'nın konjoktrüel değil sağlam yapısal problemlerle karşı karşıya olduğunu belirten Rehn, bu problemlerin temelinde de geçtiğimiz 10 yılda kaynakların yanlış dağıtılmasının yol açtığı büyük ve sürdürülemez makro dengesizliklerin yattığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir