Borç tavanı yeniden gündemde

ABD'nin gündemine yeniden borç tavanı geldi. Hazina bakanı Kongreye gönderdiği mektupta Ekim ortasını işaret etti.

Borç tavanı yeniden gündemde

ABD’de borç tavanına dair yorumlar son günlerde yeniden artış gösterdi. Hazine Bakanı Jack Lew konuya dair uyarıda bulunurken Ekim ortasına kadar bu işin çözülmemesi halinde ülkenin temerrüde düşebileceği uyarısında bulundu. Kongreye net bir zaman çizelgesi veren Lew Ekim ortasını borç tavanı için son tarih olarak açıkladı.

Lew yaptığı açıklamada, "Amerikalıları korumak için, borçlanma yetkisi temerrüt riski çok yakın hale gelmeden artırılmalı" diye konuştu.

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin anlaşmakta zorlandığı ve her gündeme geldiğinde erilimin arttığı bir konu haline gelen borç tavanında kongrenin hızlı adım atması gerektiği Lew tarafından altı çizilen bir konu oldu. Obama’nın borç tavanının yükseltilmesine taraf olmadığı bilinirken bazı Cumhuriyetçilerinde önemli ölçüde harcama kesintisine gidilmesi yanlısı olduğu biliniyor. Buna ek olarak Cumhuriyetçiler borç limitinin 16.7 tirlyon dolar olması yönünde görüş belirtiyorlar. 

Anlaşmaların çok kolay olmayacağı yönünden algı güçlüyken Lew’ün kongre üyelerine gönderdiği mektupta harcama kesintilerine önem verilmesi gerektiğinin altı çizildi.