BOJ'dan değişiklik beklenmiyor

Ekonomistler, Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişleme tedbirlerini artıracağı tahminlerini azaltıyor.

BOJ'dan değişiklik beklenmiyor

Japonya Merkez Bankası'nın bugün başlayan 2 günlük toplantısında tahvil alımlarının boyutunu aynı seviyede bırakılacağı öngörülüyor.

Ekonomistler, Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişleme tedbirlerini artıracağı tahminlerini azaltıyor. Ekonomistler, ekonomide görülen iyileşmenin enflasyonu destekelyebileceği sinyallerine işaret ediyor.

Japon ekonomisindeki iyileşmenin, enflasyonu destekleyebileceği yönündeki sinyaller üzerine ekonomistler, Japonya Merkez Bankası'nın rekor düzeydeki parasal genişleme tedbirlerini artıracağı tahminlerini azaltıyor.

Mayıs'taki tahminleri değişen ekonomisler ekstra parasal genişleme öngörmediklerine dikkat çekerken, Bloomberg'in 8 Temmuz'daki anketine katılan 20 ekonomistin 13'ü önümüzdeki 6 ayda ekstra parasal genişleme öngörmüyor.

Dai-ichi Life Research Institute'ün başekonomisti Yoshiki Shinke, BOJ'un ufak adımlar atma konusunda bir hayli  isteksiz olduğunu kaydederek "Fiyat görünümlerini değiştirmeleri gerekecek kadar büyük bir şey oluncaya kadar bu tutumlarını koruyacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, her ne kadar Merkez Bankası'nın iki yıl içerisinde yüzde 2,0'lık enflasyon hedefini tutturmak için gerekli tüm önlemleri Nisan ayında aldığını yenilese de bunun "bankanın iki yıl boyunca hiçbir şey yapmayacağı" anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Kuroda, "Eğer ekonomik ve finansal şartlar ciddi şekilde değişir ve mevcut gevşek para politikası yetersiz veya fazla gelirse her iki yünde de gerekli ayarlamaları yaparız" dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir