BoJ kur ve faizi yakın takipte

BOJ Yönetim Kurulu üyesi Sayuri Shirai, Banka'nın finansal piyasaları yakından izlemeye devam ettiğini bildirdi.

BoJ kur ve faizi yakın takipte

Japon hisse senedi piyasalarında ve Yen'de hızlı hareketlerin ardından bir düzeltme döneminin yaşandığını ifade eden Japonya Merkez Bankası (BOJ) Yönetim Kurulu üyesi Sayuri Shirai, son gelişmelere karşın Yen'deki zayıflama trendi ve yüksek hisse senedifiyatlarının ekonomi için pozitif olduğunu vurguladı,
    
Tahvil faizlerinde de istikralı gelişmeler beklediğini belirten Shirai, BOJ'un piyasalarla kurduğu iletişimin tahvil faizlerindeki oynaklığı sona erdirmesini beklediğini ifade etti. 
    
Shirai, Japon ekonomisi için risklerin genel olarak dengede olduğunu ve ekonominini ılımlı büyüle yoluna dönmesini beklediğini de vurguladı. 

"HİSSE SENEDİ PİYASASI HAREKETLERİNİ SAKİN İZLEMEK GEREKLİ"

 Japonya hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, hisse senedi piyasası hareketlerin sakin şekilde izlemenin önemli olduğunu söyleri. 
    
Suga yaptığı açıklamada, günlük iniş ve çıkışlar karşısında endişeye kapılmamak gerektiğini ifade etti.

"FAİZ ORANLARINI BÜYÜK DİKKATLE İZLİYORUZ"
 Japonya Merkez Bankası üyesi Masayoshi Amamiya, yurtiçindeki faiz oranlarında yaşanan hareketleri yakından izlemekte olduklarını söyledi. 
     
Masayoshi Amamiya, "Para politikası çalışmaları geniş bir bantta fazi oranlarını etkiliyor. Faiz oranları her zaman para politikasının en önemli aracı oldu. Politika perspektifinden bakıldığında faizoranlarını, onların hareketlerini etkilemeye çalışıyoruz ve bu hareketleri büyük dikkatle izliyoruz" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir