BoE'de FED etkisi

İngiletere Merkez Bankası işsizlik oranı yüzde 7'ye düşmeden faiz oranını artırmayacağını ve tahvil satmayacaklarını belirtti.

BoE'de FED etkisi

İngiltere Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada para politikası kurulunun, işsizlik oranı yüzde 7'ye düşmeden faiz oranını artırmayacağını ve tahvil satmayacağını açıkladı.

İşsizlik oranının 2016'nın ilk yarısından önce düşmesi muhtemel olmadığına dikkat çekilirken, 2016 ilk yarıdan önce sıkılaştırma muhtemel olmadığını belirtildi.

PPK'nın, işsizlik oranı yüzde 7'nin üzerinde kaldıkça parasal genişlemeyi artırmaya hazır olduğun dile getirilirken, eşik seviyesine ulaşana kadar politikanın uygun olduğu görüşü kaydedildi.

"İşsizlik oranı yüzde 7'nin üzerinde kaldıkça itfası gelen tahvillerden elde edilen kazanç yeniden yatırıma yönlendirilecek" vurgusu yapıldı.

BoE Başkanı Carney değerlendirmesinde GSYH'nin, gelecek yıla kadar kriz öncesi tepe noktasına ulaşmayacağını belirtti.

"Yüzde 7, işsizlik oranının düşebilebilinecek en düşük sürdürülebilir oran değil" diyen Carney, yüzde 7 işsizlik oranına ulaşmak otomatik olarak faiz artırımı, tahvil satışını tetiklemeyeceğine dikkat çekti.

İngiltere ılımlı bir toparlanma döneminde olduğunu, ekonomide ciddi bir atıl kapasite olduğunu kaydeden BoE Başkanı, atıl kapasitenin azaltılması uzun bir büyüme dönemi gerektirdiğini dile getirdi.

"BoE gerektiği takdirde daha fazla tahvil almaya hazır" diyen Carney, fiyat istikrarı ile tutarlı işsizlik oranının büyük olasılıkla daha düşük olacağını belirtti.

Carney, politika faizinin izleyeceği seyir her zamanki gibi ekonomiye bağlı olacağının altını çizdi.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir