BM’den Çin’de Filistin sorununa iki devletli çözüm toplantısı

Birleşmiş Milletler, İsrail-Filistin sorununa iki devletli çözüm için Çin’de bir destek toplantısı düzenledi.

BM’den Çin’de Filistin sorununa iki devletli çözüm toplantısıBaşkent Pekin’de bugün yapılan toplantıda, mevcut durumu gözden geçirerek, iki taraf arasında duran barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için uluslararası çabalara katkı sağlama hedefleniyor.

Toplantının açılışında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon adına konuşan Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Oscar Fernandez-Taranco, giderek istikrarsızlaşan bölgede iki devletli çözümün her zamankinden daha fazla acil olduğunu ve müzakerelerin bu amaca yönelik tek yol olduğunu ifade etti.

BM yetkilisi, her iki taraf arasında Gazze'deki olumsuz dinamikleri değiştirmek için Kasım ayındaki ateşkesin en iyi fırsat olmaya devam ettiğini söyledi. Taranco, iki taraf arasında yenilenen görüşmelerin de İsrail’in yerleşim inşasını genişlemesiyle tehlikeye atıldığını ve geçen yılın aynı dönemine oranla bu yılın ilk çeyreğinde söz konusu genişlemenin yüzde 176 arttığına dikkat çekti.

Toplantıya ev sahipliği yapan Çin’in Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ma Zhaoxu ise alınması gereken pratik adımları sıraladı ve engelleri kaldırıp, barış görüşmelerinin başlaması için iyi bir atmosfer sağlanması adına şöyle konuştu: "Acil öncelik yerleşim faaliyetlerinin durdurulması, masum sivillere karşı şiddetin son bulması, Gazze şeridi ablukasının kaldırılması ve Filistinli mahkûmlar sorununun uygun bir şekilde ele alınması gerekir.

Pekin’deki bu toplantı, Çin'e Mayıs ayında Filistin Devlet Başkanı ve İsrail Başbakanı tarafından yapılan eş zamanlı ziyaretlerin ardından geldi.

Toplantı sonucunda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, 1967 sınırları içinde iki devletli çözümün de dahil olduğu dört önerisi paylaşıldı.

Çin’in Ortadoğu özel elçisi Wu Sike’nin de katıldığı toplantıda Filistin temsilcisi bir konuşma yaparak, Çin’e Filistin davasında verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

İki günlük toplantı, BM Filistin Halkının Reddedilemez Hakları Komitesi tarafından organize edildi ve toplantıya komite üyeleri ile 40 hükümet ve uluslar arası organizasyon temsilcisi katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir