BM ve AB’den Türkiye’ye tam destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile dün akşam telefonda görüştü.

bm%e2%80%99den turkiye%e2%80%99ye tam destek

Ban Ki-Moon görüşmede, BM’nin Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek verdiğini vurguladı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Başbakanın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile dün akşam telefonda görüştüğü belirtildi. Açıklamaya göre, Ban Ki-Moon görüşmede, son günlerdeki terör saldırıları neticesinde hayatını kaybeden Türk vatandaşları ve şehit edilen güvenlik görevlileri için taziye dileklerini sundu. Görüşmede Başbakan Davutoğlu, başta DEAŞ, PKK ve DHKP-C olmak üzere, Türkiye’nin terör örgütlerine karşı yürütmekte olduğu çok yönlü mücadele ve operasyonlar hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, sınır ötesi yapılan harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkına dayandığını belirtti.

Açıklamada, "Terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin ve dayanışmanın önemini vurgulayan Sayın Başbakan ayrıca Suriye’de çatışmaların başladığı Mart 2011’den bu yana Suriye halkı ve bölge toplumları için ortaya çıkan insani yükün büyük kısmını ülkemizin üstlendiğine dikkat çekmiştir" denildi.

Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da Türkiye’nin Suriye’deki insani kriz çerçevesinde üstlendiği büyük yük ve DEAŞ’la mücadele bağlamında oluşturulan uluslararası koalisyona verdiği desteğin uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığını ifade ettiğini ve BM’nin Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek verdiğini söylediği belirtildi.

**************

AB'den Çözüm Süreci açıklaması

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesinde son gelişmeleri değerlendirdi.

Mogherini'nin basın ofisinden bugün gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, Yüksek Temsilcinin son terör saldırılarında hayatını kaybedenlerle ilgili başsağlığı mesajını ilettiği ve Türkiye'nin DAEŞ'le ve her türlü terörizmle mücadele çabalarını desteklediklerini vurguladığı kaydedildi.

Açıklamada, "Yüksek Temsilci, aynı zamanda Kürt halkıyla Çözüm Süreci'nin canlı ve yolunda tutulmasının temel öneminin altını çizdi. Terör grupları süreci heba etmemeli ve ateşkes muhafaza edilmeli" ifadesine yer verildi.

Federica Mogherini'nin, Çözüm Süreci'ni ve ateşkesi riske atacak davranışlardan kaçınılması talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Türk hükümeti, tüm halkının menfaati için son yıllarda cesaret, sağlam niyet ve akıl göstererek, bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasının tek yolu olan bir siyasi süreci ortaya koydu. AB, bu yolda hükümeti desteklemeye devam edecek" denildi.

****************

Demirtaş'ı Kınadı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini,Türkiye'de son haftalarda yaşanan terör olaylarına ve şehit haberlerinden dolayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı aradığını söyledi.

DEMİRTAŞ'I ARADIM, KINIYORUM

PKK'nın saldırılarını kınadığını bildiren Mogherini, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Şimdi Demirtaş'ı aradım. PKK'nın terörist faaliyetlerini kınıyorum. Barış süreci için çalışmaya devam etmek gerekiyor" dedi.

İŞTE MOGHERINI'NİN TWEETİ

ABD'den PKK'ya: GAME OVER !!

Beyaz Saray'dan FLAŞ yorum:

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, PKK'ya yönelik operasyonları değerlendirdi: Türkiye'nin kendini savunma hakkına saygılıyız

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına gerçekleştirdiği hava operasyonlarına yönelik ilk tepki Beyaz Saray'dan geldi.

SABAH'a açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, PKK'yı terör saldırılarını sonlandırmaya ve Türkiye ile barış görüşmelerine dönmeye çağırdı. Baskey, "Terör örgütü olarak gördüğümüz PKK'nın Türkiye'de gerçekleştirdiği terör saldırılarını kınıyor ve Türkiye'nin kendini savunma hakkına saygı gösteriyoruz" dedi. Sözcü, Türkiye ve PKK'nın artan şiddeti azaltması gerektiğini söylerken iki tarafı da tüm Türk vatandaşları için adil ve sürdürülebilir bir barış sağlayacak çözüm sürecine bağlı kalmaya davet etti. Baskey, "Şiddet Türkiye vatandaşlarına faydalı, uzun dönemli güvenlik ve kalkınmaya katkı vermiyor" şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİ VURGUSU
Beyaz Saray'ın açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Brett McGurk de Twitter'dan konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. "PKK'nın Türkiye'deki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz" ifadesini kullanan McGurk, "Türkiye'nin PKK'ya gerçekleştirdiği hava saldırıları ve ABD-Türkiye arasında DAEŞ'e karşı işbirliğinin artırılması için varılan anlaşmanın bağlantısı yoktu" dedi. Aynı zamanda DAEŞ'le mücadele koalisyonunun özel temsilci yardımcılığında bulunan McGurk, "Türkiye ve diğer ortaklarımızla DAEŞ'e karşı mücadelemizdeki işbirliğini artırmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi hedef alan ve son dönemde artan terör eylemleri ile sınırdaki kritik gelişmelerin ardından, NATO Konseyi'nin olağanüstü toplantıya çağrıldığını açıkladı. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 4. maddesi uyarınca yarın gerçekleştirilecek toplantıda, teröre karşı alınan önlemler ve operasyonlar hakkında müttefikleri bilgilendirecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *