BM Temsilcisi Batchelor: Suriye'yi terk edenlerin sayısı 10 milyonu aşabilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Coral Batchelor, Suriye’deki şiddet olayları devam ederse, 2013 yılı sonunda Suriye’de ülkesini ve evini terk etmiş insan sayısının 10 milyonu geçeceğini söyledi.

BM Temsilcisi Batchelor: Suriye'yi terk edenlerin sayısı 10 milyonu aşabilirDünya Mülteciler Günü kapsamında Ankara’da mülteci ailelerin hayatlarını anlatan fotoğraf sergisi açıldı. Açılışa Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Coral Batchelor, Sanatçı ve Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk ve birçok Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi katıldı.

"HER 4,1 SANİYEDE BİR KİŞİ EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALIYOR"

Açılışta bir konuşma yapan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, BM Mülteciler Komiserliği 2012 yılı raporunda yerinden edilmiş kişi sayısının 45 milyonun olduğu bilgisini verdi. Bu rakamın son 20 yılın en yüksek rakamı olduğunu belirten Batchelor, bu kişilerden 15 milyondan fazlasının mülteci, 20 milyondan fazlasının ise yerinden edilmiş kişiler olduğunu ifade etti. 7 Haziran’da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ile diğer üye ülkelerin Suriye müdahale planını başlattıklarını vurgulayan Batchelor, "Eğer Suriye’de yaşanan olaylarda herhangi bir değişiklik olmazsa 2013 yılının sonunda Suriye’de yerinden edilmiş ve ülkesini terk etmiş insan sayısı 10 milyonun üzerine çıkacak. 4,1 saniyede bir kişi evini terk etmek zorunda kalıyor. 2013-2014 yılında daha da kötü olacak. Kapılarını mültecilere açmış ülkelere müteşekkiriz. Türkiye halkına sağladıkları imkânlardan dolayı çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Programa katıldığı için son derece mutlu olduğunu belirten Dünya Engelliler Vakfı Başkanı Metin Şentürk ise "Dünyanın birçok yerinde istemediğimiz şeyler oluyor. Bunlara tanık oluyoruz. Artık dünyanın büyüklüğüne inanmamamız gerekiyor. Teknolojik gelişmelerle dünya küçüldü. Birbirimizle bir şeyler paylaşmak istersek dünya çok küçük. Mülteciler için buradayız. Ülkemle her konuda gurur duyduğum gibi bu konuda da gurur duyuyorum. Dünyanın en güzel hareketi ile yardımlarımızı onlara kadar götürebiliyoruz." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir