BM Genel Sekreteri İsrail’de

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü.

BM Genel Sekreteri İsrail’de

'GELECEK NESİLLERİ BARIŞA HAZIRLAMAK ZOR''

İkili İsrail ile Filistin meselesi, İran'daki nükleer faaliyetler ve Mısır'daki olaylar hakkında konuştu. Binyamin Netanyahu açıklamasında, “Benim bildiğim gibi siz de çok iyi biliyorsunuz ki en önemli şey insanları barış için hazırlamak. Eminim ki barış kampları olarak belirtilen Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA kamplarını Gazze ziyaretiniz sırasında gezdiğinizde durumun kötülüğünü görmüşsünüzdür. Filistinli çocuklara nefret ve İsrail'i yok etme çabaları aşılanıyor. Bu düşünceler söylendiğinde gelecek nesilleri barışa hazırlamak çok zor. Onlar Yahudiler'in domuz ve maymun soyundan geldiğini söylüyorlar. İnanıyorum ki siz bu kötü sözleri BM'de gündeme getireceksiniz ve BM bu oluşuma olan para yardımını kesecektir” diye konuştu.

İRAN'IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

Bölgede yaşanan sorunlar hakkında konuşmak için sabırsızlandıklarını da kaydeden Netahyahu, “Öncelikli sorunlarımızdan biri de İran'da devam eden aktif nükleer silah meselesi. Elbette Suriye'deki bilinmeyen durum ve bölgedeki diğer sorunlar da önemli. İnsanlar kısa bir zaman öncesine kadar Ortadoğu'daki istikrarsızlığın nedeni olarak İsrail ve Filistin'i görüyordu. Şimdilerde ise Atlantik Okyanusu'ndan Hayber Geçidi'ne kadar olan bölgede sorunlar var. Bu istikrarsızlık Arap dünyası ve Müslümanlar için büyük bir sorun. Biz elbette istikrarsızlığın giderilmesinden yanayız. Aynı zamanda barışın geri gelmesi ve ülkeler arasında refah ve adil ilişkilerin olmasını istiyoruz” dedi.

''FİLİSTİNİLER YAHUDİ DEVLETİNİ NASIL TANIYACAK''

İsrail'in Kudüs'te yaptığı binalara da değinen Netanyahu, “Bildiğim kadarıyla İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecinde biz sorunun köküne indik fakat Yahudi devletinin tanınması sürekli reddedildi. Bu çözülmesi gereken bir sorun fakat sürekli çatışmaların olması için bir neden değil. Çatışmalar yerleşim yerlerinin kurulmasından yarım asır önce başladı ve saldırılar Yahudi devletinin kurulmasının istenmemesinden dolayı devam etti. Bence bu anlamamız için önemli. Eğer biz Gilo ve Ramot'ta ya da diğer bölgelerde apartman inşa ediyorsak, aralarında Filistinli müzakere ekibinin de olduğu herkes biliyor ki İsrail'de barış haritanın son parçası olacak. Gerçek durum şu ki Filistinliler bir ve tek Yahudi devletini askerden arındırılmış bir bölgede en son nasıl tanıyacağıdır” şeklinde konuştu.

''SİZE MİNNETTARIM''

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise, iki ülke arasında diyalogların kurulması için çok çaba sarf ettiğini kaydederek, “Ben İsrail ve Filistin'in tekrardan diyaloğa geçmesi için çalıştım. Fakat bu müzakerenin başarıya ulaşması için her iki tarafın da anlayışa ihtiyacı var. Şunu biliyorum ki bu program yıllardır her iki tarafta da kayıplara ve zorluklara neden oldu. Bazen hiçbir zaman çözülmeyecekmiş gibi gözüktü. Ben öncelikli olarak bir çözüm ayarlamak için cesaretli davranan Başbakan Netanyahu'yu alkışlıyorum. İnanıyorum ki birçok İsrailli yaşanan huzursuzluklar sonrası Filistinlilerle barış içerisinde olmak istiyor. Ben aynı zamanda aralarında Suriye sorununun da olduğu tüm diğer sorunlar hakkında da tartışmaya hazırım. Mısır'daki sorun, İran'daki nükleer mesele ve Lübnan'daki durum. Ben ayrıca ülkenizde sağladığınız büyük başarı ve refahtan dolayı size minnettarım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir