"Biz bir cemaatin değil, bu milletin yargısıyız"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün yapılan HSYK seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

bakan bozdag'dan secimle ilgili ilk yorumAdalet Bakanı Bekir Bozdağ: "(HSYK seçimi) Hakim ve savcılarımız, ideolojik bir yargı anlayışına 'hayır' demişlerdir, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve çoğulculuğa sahip çıkmışlardır" dedi.

Bozdağ: "Hakim ve savcılarımız, kendi üzerine yapıştırılan yaftayı kaldırıp, atmışlardır. Yargı üzerindeki bir cemaatin kurmak istediği hegamonyaya 'hayır' demişlerdir. 'Biz bir cemaatin değil, bu milletin yargısıyız' diye bugün karar vermişlerdir" dedi.

"Türkiye'nin yargısı kazanmıştır" diyen Bozdağ, çoğulcu bir seçim olduğunu belirterek "Seçim sonuçları yargı camiasına hayırlı olsun. Seçim sonuçları herkesin yararına olacaktır" dedi.

Bozdağ şunları söyledi

"2010 referandumu sonrasında yapılan ilk seçim tam değerlendirme imkanı olmamıştır. Ancak seçim sonrasında yaşananlar yargı içinde ayrışma ve gruplaşmalara yol açtığı görülmüştür. Bu seçim şeklinin değiştirilmesi gerektiğini, Anayasa'nın 159. maddesinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda tüm partilere çağrıda bulunyorum gelin bu maddeyi birlikte yazalım.

BOZDAĞ'DAN MUHALEFETE 159. MADDE ÇAĞRISI

Yargıyı birleştirecek, bütünleştirecek, yargıyı politize olmaktan kurtaracak yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Biz bu konuda adım atmaya hazırız. Ben bu konuda bütün partilere bu maddenin değiştirilmesi için öneri götürdüm. Ancak zaman geçmiş değil. Bundan sonra partiler bir araya gelip bu maddeyi değiştirelim derlerse biz teklifimizin arkasındayız. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı için için bunu değiştirmeye hazırız.

BAĞIMSIZ DEĞİL TAM BAĞIMLILAR

Ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda YARSAV diye birşey gözükmüyor. Bazı gazetelerin bağımsız aday diye gösterdikleri isimlerin nereye bağımlı olduğunu daha iyi biliyorlar. Bu kişiler tam bağımlılar. Bunu açık açık açık konuşalım. Yargının bağımsızlığı herkesin güvencesidir. Eğer yargı belli bir insiyatifin eline geçerse bundan herkes zarar görecektir.

Hakim ve savcılarımız kendilerine üzerine yapıştırılan yaftayı kaldırıp atmışlardır. Hakim ve savcılar biz cemaatin değil ülkenin yargısıyız diyerek bunu kaldırıp atmışlardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir