Bitcoin Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

BTCTurk şirketinin kurucusu Emre Kenci sanal para bitcoin kullanımının kur ve enflasyon üzerine pozitif etkileri olacağını ifade etti.

Bitcoin Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

Altında fiyatlarında sert düşüşün yaşandığı Nisan ayında yıldızı iyice parlayan sanal para Bitcoin dünya ekonomisinde önemli bir yere geldi. Tüm dünya geneliden geçerlilik kazanmaya başlayan sanal para alım satım işlemlerinin yanı sıra maaşların verilmesinde dahi gündeme gelmişti.

Tüm dünyayı saran sanal para CoinDesk İran Afganistan ve İsrail'den sonra şimdi de Türkiye'de sanal para bitcoin uygulamasının başladığını yazdı.

Emre Kenci Ocak 2013'de BTCTurk şirketini kurdu. BtcTurk.com adındaki site üzerinden gerçekleştirilen işlemlerle, TL karşılığında Bitcoin alınıp satılabiliyor. Bitcoin, küresel çapta birçok sanal ve fiziki işyerinde kullanılabiliyor. Bu kapsamda BICTurk şirketlerle görüşmelere devam ediyor.

Haberde Kenci'nin Bitcoin ile ilgili şu sözlerine yer verilmiş: ''Bitcoin kullanımının hızlı bir şekilde çok yaygın hale gelmesini  bekliyoruz. Diğer ülkelerde sanal para kullanımına geçilmesine yerel ekonomilerindeki zayıflama neden oldu. Türkiye'de durum çok daha farklı. Türkiye ekonomisinde her şey yolunda gidiyor, ülkenin GSYH'sı 2013'ün ilk çeyreğinde %3 büyüyerek ard arda 14 çeyrektir devam eden büyümesini daha da genişletti. Bitcoinin kısa sürede Türkiye ekonomisine katkısı çok fazla olmayacak; fakat uzun dönemde yüksek enflasyon ve kurdaki zayıflamayı düşürecek etkileri olacak.''

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir