"BIST için belirleyici tarım dışı istihdam olacak"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, TCMB dünkü kararlarıyla likidite tarafında Türk bankaları için ne kadar pozitif bir hava yaratmış olsa da, ileride politika faiz artırımı ya da koridorda yukarı hareket için açık kapı bırakıldığının görüldüğünü söyledi.

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, ''%35-40 kredi büyümesi ortamında kredilerin fiyatlandığı koridorun üst bantında 75  baz puan yukarı hareket sonrası FED politikasının yarattığı belirsizliklerin ekonomiye kredi tarafından yansıma riski görüyorum. Artacak fonlama maliyetleri, düşecek kredi büyüme oranı ve daha ''şahin'' görünümlü bir TCMB'yi bankacılık endeksi açısından negatif görüyorum'' diye konuştu.
   
Halk Yatırım Stratejisti sözlerini şöyle sürdürdü: ''BIST-100 banka ağırlıklı bir endeks - %37'si bankalardan oluşuyor. Onun için BIST 100 endeksi açısından bugün pozitif bir yorum yapmak zor. 76,600 kar realizasyonu seviyemdi  kısa vadeli uzun pozisyonları o seviyeden kapattık. KOZAA - IPEKE - ASELS ve NTHOL dışında yatırımcılara kısa vadeli uzun pozisyon açmalarını önermiyorum. 77,000'in önemli bir direnç olarak ortaya çıktığını ve teknik görünümün iyileşmesi için bu seviye üzeri kapanış gerekiyor. 
   
Kısa vadede, BIST 100 için belirleyici faktörün 2 Ağustos'ta açıklanacak ABD Tarım dışı istihdam verisi olacağı görüşünde olduğunu bildiren Ökte, ''Dolar endeksinde 85'e doğru yaşanacak yukarı bir harekette, 70,000 desteğine doğru geri çekilme olasılığı bulunmaktadır. Dolar endeksinde 2 Ağustos sonrası yaşanacak 80 seviyesine geri çekilme ise, BIST 100 endeksinde teknik görünümün tekrar pozitife ve 200-günlük ağırlıklı ortalama 79,200 üzeri bir harekete dönüşeceğini öngörüyorum. 2 Ağustos öncesi, 9,0x Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 72,500'e geri çekilme olursa,  6 ay üzeri vadeyle portföy yapabilen yatırımcıya alım yapmaya başlamasını önermeye devam ediyorum'' diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir