Bill Gross uyardı: dikkatli olun

PIMCO'nun üst düzey yöneticilerinden Bill Gross merkez bankalarının ''ilaç'' olarak gördüğü gevşek para politikasının, aslında ''tehlikeli bir kumar olduğunu'' söyledi.

bill gross uyardi: dikkatli olunBill Gross, aylık yatırım görünümüne baktığında, merkez bankalarının ''ilaç'' olarak gördüğü gevşek para politikasının, aslında ''tehlikeli bir kumar olduğunu'' söyledi.
Federal Reserve 2008'in sonundan bu yana üç tane parasal genişleme raundu gerçekleştirdi. Son beş sene içinde S&P 500 endeksi iki katından fazla değer kazandı.

Dünyanın en büyük tahvil yatırım fonu PIMCO'nun üst düzey yöneticilerinden Gross, başta ABD olmak üzere global  ekonomideki parasal genişleme politikalarının piyasalarda yarattığı yükselişin yapay olduğunu ifade etti. Gross'a göre varlık fiyatlarında aşırı değerleme oluştu.

Politikaların yatırımcıları riskli varlıklara yatırımlar yapmaya ittiğini ve dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Gross ''Yatırımcılar, ucuz finansman ve düşük faizlerin yarattığı tehlikeli bir kumar oynuyor.

Bu politikalar büyümeye reel destek vermiyor.  Borsalar ciddi risk altında'' şeklinde konuştu. PIMCO yöneticisi bu eleştirileri yaparken, PIMCO'nun bir istisna olduğunu da sözlerine eklemeyi imal etmedi.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *