Beyrut'un güneyine roket saldırısı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde Şii nüfusun yoğunlukta olduğu Şiyah bölgesine iki roketin düşmesi sonucu 4 kişi yaralandı.

Beyrut'un güneyine roket saldırısı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre Lübnan’ın güneyinde Şii nüfusun yoğunlukta olduğu Şiyah bölgesine 107 mm çapında iki Grad tipi roket atıldı.

Roketlerin biri araç galerisine diğeri ise bir eve isabet etti. Saldırıda yaralanan 4 Suriyeli işçinin çevre hastanelere nakledildiği öğrenildi.

Öte yandan Beyrut'un İsaba bölgesinde iki adet roket rampası bulunduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, roketlerin atıldığı bölgede yaptığı inceleme sonrasında, "Füzelerin atıldığı yeri tespit ettik. Şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmadı. Ancak saldırının Lübnan’ı karıştırmak amaçlı olduğu görülüyor" diye konuştu.

Saldırının, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın dün gece yaptığı konuşmanın üzerinden 12 saat geçmesinin ardından yapılması dikkati çekti.

Mişel Süleyman: "Teröristler"

Bu arada, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, başkent Beyrut'un güneyini hedef alan roketli saldırıyı düzenleyenleri "teröristler" olarak nitelendirdi.

Süleyman yaptığı açıklamada, "Roketleri fırlatanlar, Lübnan'ın ve Lübnanlıların barış ve istikrarını istemiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Süleyman, güvenlik güçlerine, saldırının faillerinin en kısa sürede bulunarak yargı karşısına çıkarılması için yoğun çaba göstermeleri çağrısında bulundu.

Lübnan'da geçen Mart ayında istifa eden ancak yeni hükümet kurulana kadar görevine devam edecek olan Necib Mikati de roketli saldırı ile ülkede kaos ve fitne ortamı oluşturulmasının hedeflendiğini ifade etti.

Mikati, yaptığı yazılı açıklamada, Lübnanlıları saldırı karşısında soğukkanlı hareket etmeye çağırdı. Saldırının zamanlamasına ve seçilen hedefe dikkati çeken Mikati, herkesi dikkatli, uyanık ve akıllı davranmaya davet ederek, ülkede fitne ortamı oluşturacak tepkiler verilmemesini istedi.

Roketlerin atıldığı bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil ile olayı yakından takip ettiğini belirten Mikati, güvenlik güçlerinin saldırının faillerinin bulunması için soruşturma başlattığını aktardı.

Mikati, hassas ve tehlikeli süreçten geçen ülkedeki siyasi liderlere, durumun sakinleşmesi için işbirliği yapma çağrısında bulundu..