Berlusconi'nin partisi çatırdıyor

İtalya'da eski başbakan Silvio Berlusconi'nin merkez sağ partisinden üst düzeyli bir yetkili, Berlusconi'nin hükümeti düşürmeye yönelik tavrından vazgeçmemesi halinde 20 kadar senatörün partiden ayrılmaya hazır olduğunu söyledi.

Berlusconi'nin partisi çatırdıyor

Özgür Halk Partisi (PDL) vekillerinin Berlusconi´ye yönelik bu tehdidi, Cumartesi günü beş bakanın partiden ayrılmasının ardından Başbakan Enrico Letta´nın karşı karşıya kaldığı krizi çözmesine ve hükümetin iktidarda kalmasına imkan sağlayabilir.

Letta hükümetinin iktidarda kalabilmesi için, Çarşamba günü parlamentodan güven oyu istemeden önce Senato´da çoğunluğu sağlaması gerekiyor. PDL mensubu senatörler senatoda ikinci büyük grubu oluşturuyor.

Açıklamanın ardından İtalya´nın 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi daha önce gördüğü zirve düzeylerden gerilemesine rağmen 18 baz puan yükselişle yüzde 4.61 düzeyinde bulunuyor.

Ekonominin yüzde 12'sini oluşturan imalat sanayii, otomobil, inşaat malzemeleri ve elektrikli alet taleplerinin üretim hattını yoğun tutması ile genişliyor. İş dünyası yatırımlarının ve okyanus ötesi piyasalardaki gelişimin, istikrarlı bir ilerlemeye yardım ederek yılın ikinci yarısında ekonomik büyümeyi destekleyebileceği düşünülüyor.

DOKUNULMAZLIK KOMİSYONU KURULUYOR
İstifaların arkasında Berlusconi'nin hukukî durumu olduğu aslında İtalya'da hiç kimse için bir sır değil. 77 yaşındaki siyasetçi ağustos ayı başında vergi kaçakçılığı suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2012 yılında çıkartılan bir yasa ise 2 yıldan fazla hapis cezası alan siyasetçilerin vekilliklerinin düşmesini öngörüyor.
Konuyla ilgili olarak Senato'nun Dokunulmazlık Komisyonu cuma günü toplanacak ve bu konuda bir karara varacak. Komisyon ilk oylamada Berlusconi'nin senatörlüğünün devam edemeyeceği yönünde görüş belirtmişti.

Özgürlükçü Halk Partisi de ne pahasına olursa olsun komisyonun Berlusconi'nin senatörlüğünün düşmesi yönünde alacağı bir kararı engellemeye çalışıyor.

GÜVEN OYLAMASI YAPILACAK
İtalya Başbakanı Enrico Letta da cuma günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta parlamentoda güven oylaması yapılacağını ve Özgürlükçü Halk Partisi'nin tutumunun da böylece anlaşılacağını açıkladı. Ancak partinin tutumunu değiştirmemesi halinde hükümet güven oylamasını kaybetmiş olacak ve koalisyon dağılacak.
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun da koalisyonun dağılmasından sonra Başbakan Letta ya da bir başka siyasetçiye hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. Bugüne kadar erken seçimlere gidilmesini reddeden Cumhurbaşkanı'nın böyle bir kararı kolay kolay almayacağı tahmin ediliyor.
 

Nitekim yeni koalisyon olasılıkları açısından tablo da pek iç açıcı değil. Özgürlükçü Halk Partisi ve Demokrat Parti'nden sonra mecliste üçüncü büyük güç komedyen Beppe Grillo'nun Beş Yıldız Hareketi. Bu parti prensip olarak her tür koalisyon formülünü reddediyor ve tekrar seçimlere gidilmesini savunuyor.
Beş Yıldız Hareketi'nden Riccardo Nuti, “Eğer ülkenin yararına bir şey yapılmak isteniyorsa bu yeni bir Letta hükümeti ya da aynı kişilerle yeni ittifakları tartışmak yerine seçimler için derhal çağrı yapılması olur” diyor.

AB ENDİŞELİ

Uzmanlara göre, Cumhurbaşkanı Napolitano'nun bir başka seçeneği de bir geçiş hükümetinin kurulmasını sağlamak olabilir. Geçici hükümetin bir sonraki seçimlerden sonra ülkenin yeniden koasa sürüklenmesini engellemek için seçim yasasında değişikliklere gidebileceği ve bir istikrar yasası çıkartabileceği belirtiliyor.

Roma'daki siyasi kaos Avrupa Birliği yöneticilerini de endişelendiriyor. Gözlemciler İtalya'nın daha şimdiden Euro krizi ile mücadelede çok vakit kaybettiğini ve planlanandan daha fazla borçlandığı tahmininde bulunuyor. Ekim ayında Avrupa Birliği Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, İtalya'nın gelecek yıl için hazırladığı bütçeyi kontrol edecek. Ancak İtalya'nın o zamana kadar bir bütçe tasarısını kabul edebileceği bugünden bakıldığında bir hayli şüpheli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

96 − 94 =