Başçı'nın dediği mi oluyor?

FED kararı sonrası Dolar/TL kurunda yaşanan geri çekilme, ''Başçı tahmininde haklı mıydı?'' sorusunu gündeme getirdi.

Başçı'nın dediği mi oluyor?

CEREN DİLEKÇİ / THE LİRA - FED'in aylık 85 milyar Dolar tutarında tahvil alımı ile yapmakta olduğu parasal genişlemede değişikliğe gitmeyerek piyasalara sürpiz yapması doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında hızla değer kaybetmesine neden oldu.

FED'in sürpriz adımının ardından serbest piyasada Dolar/TL 1,99'lu seviyelerden hızla gerileyerek Merkez Bankası Erdem Başçı'nın işaret ettiği 1,92 seviyesine yaklaştı.

''Dövizin belini kıracağız'' diyen Merkez Bankası Erdem Başçı'nın, Dolar/TL kurunun yıl sonunda 1,92 veya altında olabileceği açıklaması çok tartışılmıştı.

Kurda yaşanan gevşeme Merkez'in elini rahatlattı. Merkez Bankası, bu sabah yaptığı açıklamada, daha önce günlük 50 milyon dolar olarak açıkladığı döviz satım ihale tutarını 20 milyon dolara indirdiğini duyurdu.

Dolar/TL kuru 1,93'lü seviyelere sarkmasının ardından yüzde 2,38 oranında geri çekilmeyle 1,95 seviyesinde işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi ise 78 baz puan düşüşle 7,87 seviyesine sarkmış durumda. BIST 100 endeksinde artış yüzde 7'yi geçti, endeks 80 bin seviyesinin üzerine çıktı.

FED kararı sonrası Dolar/TL kurunda yaşanan geri çekilme, ''Başçı tahmininde haklı mıydı?'' sorusunu gündeme getirdi.

''DOLAR/TL'DE HEDEF 1,92''

A Yatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri Sevgen, değerlendirmesinde, dün FED kararı sonrası bu sabah 1,35’i geçen Euro/Dolar paritesinin 1,34’ün altına yeniden kaymadıkça teknik yeni hedefin 1,37 seviyeleri olduğunu belirtti.

Dolar/TL’deki hareketin seyrini daha derin iç piyasa işlemlerinin belirleyeceğini kaydeden Sevgen, ''1,99’un altında kalan Dolar/TL’nin artık trendi değişmiş ve teknik hedefi 1,92 seviyeleri olmuştur. Kısacası; 1,99’un üzerine tekrar çıkılmadıkça Dolar/TL’de Dolar lehine hareket beklemek teknik olarak mümkün değildir ve hedef 1,92 seviyeleri olmuştur'' değerlendirmesinde bulundu.

''BAŞÇI HAKLI ÇIKTI, 1,92 MÜMKÜN''

Destek FX Araştırma Müdürü Erdoğan Turan, yıl sonuna kadar Dolar/TL'de 1,92 seviyesinin görülmesinin mümkün olduğunu kaydederek ''Başçı haklı çıktı'' yorumunda bulundu. Dolar/TL 1,92 olmasa bile kurun 2,08'lerden 1,95'lere kadar gerilemesinin ayrı bir başarı olarak görülebileceğini bildiren Turan, yıl sonuna kadar Dolar/TL'de 1,92'yi dip seviyesi olarak beklediklerini, önümüzdeki dönemde Dolar/TL'nin 1,92-1,95 arasında hareketinin şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

Merkez Bankası'nın elini rahatlatan, enflasyon kontrolünde avantaj sağlayan Dolar/TL'de 1,95 ve altının önümüzdeki dönemde de görülmeye devam edebileceğini bildiren Turan, bulunan seviyelerin enflasyon kontrolü ve büyümeye yardımcı olma konusunda Merkez Bankası'na büyük bir koz verdiğini söyledi.

Turan, faiz tarafında görülen geri çekilmeye ilişkin ''Faizde yabancı yatırımcının çıkmasının etkisini de yaşıyorduk, kur riskinin hafifliyor olması fırsatların oluştuğunu işaret ediyor'' değerlendirmesinde bulundu.

10 seviyelerinin görüldüğü gösterge tahvil faizinin 7,5'larda dengelenmesinin makul bir seviye olacağını dile getiren Turan, içeride daha iyi bir konjonktür olması durumunda olabilecek dip seviyenin 7 seviyesi olacağını belirtti.

''ERDEM BAŞÇI KRALLIĞINI İLAN EDEBİLİR''
ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kur politikasıyla ilgili şunları söyledi:

“TCMB Başkanı Erdem Başçı Anadolu Ajansı röportajında üzerine basa basa bana güvenin USDTRY 1,92 seviyesi yıl sonunda görülebilir, eğer USDTRY 1,92 görülmezse neden görülmedi diye bana sorarsınız demişti, fakat yıl sonu olmadan bu seviye belki de görülebilir. Daha önce defalarda belirttiğimiz 1,99-2,08  bandı aşağı yönlü kırıldı ve yukarı yönlü hareketler olasa da, ABD’nin piyasanın sıkılaşması nedeniyle ve bunun büyüme, harcama ve istihdam piyasalarına negatif etkisi nedeniyle bir süre parasal genişleme tartışmaları askıya alınabilir ki bu da 2 ila 1,86 bandını işaret etmektedir. TCMB bu kadar kendine güvenerek 1,92 ‘i ısrarla  işaret etmesi defalarca piyasalar tarafından eleştirilmişti. Dünkü TCMB  faiz kararlarında faizleri, ROK ve Döviz munzamlarını  değiştirmemesi nedeniyle kendine ne kadar güvendiği görülmektedir. 2012 yılındaki uygulamaları nedeniyle en başta tartışlan ve eleştirilen Erdem Başçı sonrasında taktir toplarken,  2013 yılındaki uygulamaları nedeniyle  çok eleştirilen Erdem Başçı kur politikasıyla “Krallığını” ilan edebilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir