Başçı'dan Erdoğan'a iktisat dersi

Başbakan Erdoğan'ın Merkez Bankası'na sert faiz indiriminde bulunma çağrısına Başçı'dan cevap geldi.

basci'dan erdogan'a iktisat dersiBaşbakan Erdoğan'ın ''Faiz sebeptir enflasyon neticedir'' açıklamasıyla Merkez Bankası'na sert faiz indiriminde bulunma çağrısına Başçı'dan cevap geldi.

Faiz tartışmalarının ardından dün gözler, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'nda yaptığı sunumdaydı.  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın para politikası ekseninde yaşanan tartışmalara, sunumunda kullandığı bir grafikle cevap verdi.

Başçı, önceki sunumlarında da yer alan "Fisher Eğrisi"ni Bakanlar Kurulu sunumunda da kullanırken, öncekilerden farklı olarak sert faiz indirimine gidilmesi durumunda olabilecekleri gösterdi.

Başçı'nın sunumunda kullandığı, faiz teorilerinden biri olan ''Enflasyonist Beklentiler Etkisi'' olarak da adlandırılan Fisher Etkisi'ne göre, enflasyonist beklentilerin yükselmesi, ek primi artırarak faizlerde yükselişe neden oluyor.  Dikey eksenin faiz oranları, yatay eksenin ise enflasyon oranlarını gösterdiği grafiğe göre,  C noktası şok nedeniyle enflasyonun çıktığı yeri gösteriyor. Merkez Bankası'nın adım atmadığı senaryoya göre, D noktasına daha yüksek faiz ve enflasyon oranıyla geliniyor. Fakat C noktasında önden yüklemeli parasal sıkılaştırma yapıldığı için yukarıda görülen siyah noktaya geliniyor. Enflasyon hedefini ifade eden A noktasına gelinmesi için ölçülü faiz indirimleri yapılması gerekiyor.  Tekrardan sert bir faiz indirimi yapılması durumunda B ile C noktası arasında bir yere gelineceği belirtiliyor. Diğer bir deyişle bu nokta, yüzde 5'lik enflasyon hedefinin üzerinde bir yere tekabül ediyor.

Merkez Bankası, sert faiz indirimine gidilmesi durumunda, sürekli faiz artırıp indirilecek bir sarmala girileceğini düşünüyor. Bunu istemediği için faiz indirimlerinin ölçülü olmasını istiyor. Kısacası A noktasına ulaşmak için faiz indirimlerinin ölçülü olması gerektiğini düşünüyor.

''MERKEZ TEMKİNLİ DURUŞUNU KORUYACAK'' HSBC Portföy Stratejisti Ali çakıroğlu, grafiğe göre, önden yüklemeli faiz artırımları sonrasında agresif  faiz indirimlerinin enflasyon hedeflerinden uzaklaşmaya neden olurken, bu durumun orta / uzun vadede yeni bir faiz artırım sürecini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Çakıroğlu, ''Erdem Basçı'nın sunumunda kullandığı bu grafik, son dönemde para politikası ekseninde artan tartışmalara rağmen bankanın para politikasındaki temkinli duruşunu koruyacağına /  koruması gerektiğine ilişkin görüşümüzü  destekliyor.  Merkez Bankasi'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine devam edip etmeyeceğini tayin edecek faktörün enflasyon gerçekleşmeleri / beklentileri kadar global piyasalardaki gelişmeler olacağını tahmin ediyoruz. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının hızlanması ve / veya Avrupa Merkez Bankası'ndan gelebilecek agresif bir genişlemeci adımın Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantisinda yeni bir faiz indiriminin önünü açabileceği kanattindeyiz.'' diye konuştu.

Gedik Yatırım Başekonomisti İbrahim Aksoy ise, Başçı'nın sunumunun, Başbakan'ın endişelerine nazik bir cevap niteliğinde olduğunu kaydederek ölçülü faiz indirimlerinin sinyalini verdiğini söyledi.  Değerlendirmede şu görüşlere yer verildi: ''Başçı'nın agresif faiz indirimlerinin etkilerini anlattığı grafik, bu tür bir hareketin yüksek enflasyona neden olabileceğini gösteriyor. Öte yandan aynı grafikte, ölçülü faiz indirimine gidilmesi durumunda kullanılacak yolun, sert faiz indirimine gidilmesi durumunda kullanılacak yola göre daha düşük enflasyon ile faize neden olacağı kaydediliyor.'' Gedik Yatırım, 24 Haziran'daki toplantıda Merkez Bankası'ndan 50 baz puanlık daha indirim bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *