Başçı ters köşeye yatırdı

Piyasa uzmanları, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamalarını değerlendirdi.

Başçı ters köşeye yatırdı

Merkez Bankası Erdem Başçı'nın açıklamaları piyasada şaşkınlık yarattı.

Kur ve faizde artan tansiyonu düşürmesi için faiz artışı sinyali vermesi beklenen Başçı, faiz artışına gitmeyeceklerini vurgularken döviz rezervini kullanacaklarını söyledi.

''DÖVİZİN BELİNİ KIRARIZ'' haberini okumak için tıklayın..

Piyasa uzmanları, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MERKEZ KREDİBİLİTESİNİ RİSKE ATTI

FinansInvest Ekonomisti İbrahim Burak Kanlı, Erdem Başçı'nın Merkez Bankası'nın tüm kredibilitesini masaya koyduğunu belirtti.

Döviz kurundan dahi bahseden Başçı'nın çok net mesajlar verdiğini kaydeden Kanlı, Başçı, faiz artışına gitmeyeceklerini ve kullanacakları aracın döviz rezervi olacağını söyledi.

Döviz rezervlerini kullanırken farklılık olduğunu kaydeden Kanlı, ''Döviz rezervlerini, eskiden olduğu gibi TL'nin olumsuz performans gösterdiği dönemlerde değil de olumlu performans gösterdiği dönemlerde olumlu performansın etkisini artırmak maksadıyla kullanacak'' dedi.

Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemki politikasını riske attığını kaydeden Kanlı, ''Önümüzdeki dönemde küresel piyasalarda işlerin iyiye gitmeye başlarsa bu strateji Merkez Bankası lehine çalışabilir.  Dua edelim işler küresel piyasalarda iyiye gitsin ve Merkez Bankası lehine çalışsın aksi takdirde Merkez Bankası kredibilitesine büyük zarar verecektir'' açıklamasında bulundu.

TÜRBÜLANS MERKEZ BANKASI'NIN BEKLEDİĞİ KADAR KISA VADELİ OLMAYABİLİR

Ekspress Yatırım Ekonomisti Özlem Derici, Başçı'nın konuşmasına ilişkin, Merkez Bankası'nın belirsizliği ortadan kaldırmış olması gibi pozitif tarafları olsa da döviz müdaheleleri etkinliği ile ilgili çok soru işaretleri olduğunu söyledi.

Türbülansın Merkez Bankası'nın beklediği kadar kısa vadeli olmayabileceğini bildiren Derici, Başçı'nın bir kaç gün sonra bile yabancı yatırımcının geri dönebileceği görüşü konusunda aynı iyimserlikte olmadıklarını, yabancı yatırımcının dönüşünün daha uzun sürecek gibi göründüğünü dile getirdi.

''TL'NİN DEĞERLENMESİNE KATKI SAĞLAMA İHTİMALİ AZ''

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise şunları söyledi: ''Başçı'nın açıklamalarının var olan global baskı altında TL'nin değerlenmesine katkı sağlama ihtimali az. TL bu denli değer kaybetmişken, mb'nin faizin bundan sonra enflasyon %6.2'ye düşene kadar değişmeyeceği yönünde kendini  bağlaması riskli. TL bu denli değer kaybetmeye devam ederken enflasyonun yıl sonuna kadar %6.2'ye düşme ihtimalini olası bulmuyoruz.

Global belirsizlik ortamında başçı'nın "döviz kurundaki hareketler geçici'açıklamaları şaşırtıcı,Başçı'nın "döviz kurundaki hareketler geçici' açıklaması güçlü bir sözlü müdahale olduğunu ve özellikle yapıldığını  düşünüyoruz. Global belirsizlik ortamında Başçı'nın "döviz kurundaki hareketler geçici' açıklamaları şaşırtıcı. Başçı faizde değişiklik olmayacağı açıklandığına göre, ilerleyen vadede oldukça yüksek miktarda döviz satma ihtimali yüksek''

AÇIKLAMALAR TL ÜZERİNDEKİ BASKILARI BERTARAF ETMEDE YETERLİ OLMAYACAK

HSBC Portföy Yönetimi tarafından hazırlanan raporda ise şunlar kaydedildi: ''Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’niın merakla beklenen bugünku açıklamalari para politikasının öngörülebilirliğine ilişkin  önemli sinyaller içerse de, Türk lirasındaki (ve dolayısıyla Türk varlık fiyatlarindaki) baskıarı bertaraf etmeye yeterli olmadı.

Basçı'nın açıklamalarının kısa vadede Türk lirasi üzerindeki baskıları bertaraf etmeye yeterli olmayacağını düşünmekle birlikte, Fed'in varlık alımlarina ilişkin belirsizlikleri de  (17-18 Eylul'deki Fomc toplantisi bu acidan onemli) göz önünde bulundurduğumuzda, Turk varlık fiyatlarındaki oynaklığın bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz''

BAŞÇI'NIN AKLINDA SÜRPRİZ ETKİSİ OLUŞMASI İÇİN SÖYLEMEDİĞİ ENSTRÜMANLAR OLABİLİR

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Stratejist Işık Ökte, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın kafasında sürpriz enstrüman veya enstrümanlar olduğunu, ancak haklı olarak söylememeyi seçtiğini, çünkü sürpriz etkisinin oluşmasını istediğini vurguladı.

Işık Ökte Foreks'e yaptığı açıklamada, piyasa oyuncuları beklediğikleri gibi, kur tarafında Başçı’nın elini zorlamaya devam ettiğine değinerek, "14 Ağustos’ta 2.2450 olan döviz sepeti bugün Sayın Başçı konuşurken 2.3735’e satın alındı (son işlem: 2.3580) USD/TRY’da ise, bu sabah 2.0050’den 2.0350’e (son işlem: 2.0195) yaşanan harekette Sayın Başçı’ya ‘’kafanızdaki sürpriz enstrüman ne ise, bir an evvel ortaya çıkartmaniz için elinizi zorlayacağız’’ mesajı veriliyor" diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

68 + = 75