Başçı doların hızını kesti

FED toplantısı sonrasında Ocak ayında azaltın gelebileceği yönünde algı oluşması ile endeksler düşüyor. İçeride ise TCMB Başkanı'nın açıklamaları ile TL değer kaybı hız kesti.

Başçı doların hızını kesti

THE LİRA/ÖZEL-Dün FED’in beklentiler dahilinde varlık alımlarında değişime gitmemesi buna karşılık açıklamaların yeteri kadar güvecin bulunmaması ile keyfi kaçan piyasalarda gün ortasında düşüş devam ediyor.

Hem piyasalarda kararın daha önceden fiyatlanması ve daha fazla gidecek yer olmaması hem de belirsizliğin hala devam ettiği algısı ile endekslere düzeltme gelirken dolar tarafındaki değer artışı başta gelişmekte olan ülkeler olma üzere pek çok kur üzerinde etkili oldu.  Dün FED’in neler üzerinde konuşmadığı konusuna yoğunlaşan endeksler, Mart ayı yerine daha önce Ocak ayında bir azaltım gelebileceğini fiyatlama başladılar.

ABD 5 gün sonra satış ile kapanırken,  Avrupa açılışlarından zayıf seyir devam etti. İçeriye döndüğümüzde olumsuzluğun etkili olduğu görülüyor. Yüzde 0.71’lik geri çekilme ile güne başlayan BIST 100’de açılışta endeks 78.362 puandaydı. Günün ilk yarısında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın enflasyon raporu sunumunda öne çıkarttığı başlıklar hem Bist’te hem de kur tarafındaki hareketlerin hızını kesti.

TCMB Başkanı kimsenin genişleme beklememesi gerektiğini belirtirken gerekli görüldüğünde sıkılaştırmaya devam edileceğini açıklandı. Buna ek olarak alınacak önlemlerin TL’nin değer kazanması yönünde olacağının altı çizildi. Bu açıklamalar sonrasında BIST açılışı ile 1.9980 seviyesindeki dolar TL 1.9875 seviyesine geriledi. Günün ilk yarısı yüzde 0.78’lik geri çekilme ilse 78.307 puandan tamamlandı.

Dışarıda ise Avrupa tarafında karışık seyir takip ediliyor. Ekim ayı genelinden Stoxx 600 kazanç sağlarken yeni günde de yüzde 0.05’lik düşüş yaşıyor. Endeks 320 puana gelirken ay genelinden ise yüzde 3.2 değer kazandı. 

Günün ilk yarısında BNP Paribas’ın üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerine çıkan bilançosu sonrasında yüzde 2.4 yukarıda. Petrol devi Royal Dutch Shell kazançlarını yüzde 32 arttırırdı. Telefon üreticisi Alcatel 3’üncü çeyrekte zararını 360 milyon eurodan 200 milyon euroya düşürürken  hisse yüzde 13 yükseliş ile 2.68 euroya  ile son 4 ayın en sert yükselişini kaydetti.

Euro Bölgesi işsizlik rakamları yüzde 12.2 olarak açıklanarak beklentileri karşıladı. Ek olarak ilk yarıda İtalya işsizlik rakamları da takip edildi. Ülkede yüzde 12.5 olarak açıklanan ver rekor seviyeyi işaret etti. Almanya’da tüketici güveni GFK verisi beklenmedik düşüş kaydederken yine Almanya’da perakende satışlarda da yükseliş beklentisinin aksine düşüş kaydedildi. 

Avrupa’da ülkeler bazında bakıldığında ise Londra FTSE yüzde 0.43’lük kayıp ile 5 günlük kazanç zincirini kırdı. Endeks 6.751 puana geriledi.

Paris CAC ise yüzde 0.07’lik sınırlı düşüş ile 4.263’e gelirken Alman DAX yüzde 0.31’lik değer kaybı ile 8.994 puana geldi.

Dolar TL 19885 seviyesine gelirken Euro TL 27170 seviyesinde.  Euro dolar paritesi 1.3664 seviyesinde.

Altın 1333 dolar olurken Brent petrol 109 dolar, ABD ham petrolü  96.77 dolarda