Başçı: "Büyük ölçekli faiz indirimi beklenmemeli"

TCMB Başkanı Erdem Başçı, "Stratejimiz, yapabileceğimiz artırımın azamisini baştan yapıp, şartlar iyileşirse adım adım faizleri indirmek" dedi

basci: buyuk olcekli faiz indirimi beklenmemeliMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Kayseri Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen Para Politikaları Konferansı'na katılmak için geldiği Kayseri'de değerlendirmelerde bulundu.

Faiz indirimine yönelik Başçı, "Banka olarak stratejimiz, adım adım faiz artırımları yapıp ondan sonra durumu izleyip adım adım faiz indirimleri yapmaktansa, ani ve yapabileceğimizin azamisini baştan yapıp daha sonra şartlar iyileşirse adım adım faizleri indirmek" dedi.

Büyümenin bu yıl yüzde 4'e daha yakın gerçekleşeceğini ifade eden Başçı, ilk çeyrekteki verilerin büyümedeki trendi destekler nitelikte olduğunu ve Avrupa kaynaklı talep artışının sürmesi ile ihracat ağırlıklı büyümenin devam edeceğini söyleyerek, büyüme konusunda endişeleri bulunmadığını vurguladı.

Başçı, PMI verilerinin yüzde 2.5'in üzerinde büyümeye işaret ettiğini, sanayi üretiminin büyüme hedefi ile uyumlu ilerlediğini, otomotiv tarafında da ihracatın büyümeyi destekleyici etki yaptığını ifade ederek, ihracat artışının ithalatın üzerinde kalmayı sürdürdüğünü ve 2014 yılında da bu olumlu seyrin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Borçlanma konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını, doğrudan yatırımın zayıfladığını ve finansmandaki payının azaldığını dile getiren Başçı, kredi hacmi genişlemesinde yüzde 25'lik seviyenin sürdürülemeyeceği görüşünde olduklarını ve sürdürülebilir düzeyin yüzde 15 olduğunu belirtti.

Enflasyon için hedeflerinin yüzde 5, gelinen noktanın ise yüzde 8.5 olduğunu hatırlatan Başçı, bir süre daha artış olabileceğini fakat sonrasında düşüş beklediklerini söyleyerek, yüzde 5'lik hedefe ulaşıldığında uzun vadeli faizlerin gerileyeceğini belirtti ve yıl sonu için yüzde 5'lik enflasyondan emin olduklarını söyledi. Başçı ayrıca, enflasyondaki düşüşün Haziran ayından sonra başlayacağını vurguladı.

Başçı ABD'deki gelişmelerin Türkiye'ye etkisinin sınırlı olduğuna ve ABD verilerine ilişkin bir duyarlılığın kalmadığına dikkat çekerken, "Fed'in faiz artırımına başlayacağını bilerek hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

Kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerin 2 puan üzerinde olduğunu ve getiri eğrisindeki bu tersliğin para politikasının sıkı olmasının bir sonucu olduğunu söyleyen Başçı, parasal sıkılaştırmanın Türkiye'nin dış şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını kısa vadeli faizin uzun vadeli faizin üzerine çıkmasının olumlu etkilerinin gözlendiğini belirtti.

Başçı, faiz indiriminin hızının ve zamanının son derece önemli olduğunu dile getirerek, Türkiye'ye olan güveni sarsmadan adımların atılması gerektiğini ifade etti ve atılacak adımların ani ve büyük ölçekli faiz indirimi yerine, adım adım yapılacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir