Başbakanlık'tan SON DAKİKA açıklaması

Başbakanlık Mısır'daki katliama tepki gösterdi.

Başbakanlık'tan SON DAKİKA açıklaması

Bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınıyoruz

BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluluklar derhal harekete geçmeli

Ak Parti: Dünyayı Mısır 'ın gayrimeşru yönetimine gereken tavrı takınmaya davet ediyoruz

Davutoğlu: Demokratik tepkilerini gösteren kitlelere yapılan müdahale hiçbir şekilde kabul edilemez.

Başbakanlıktan yapılan açıklama: "Mısır’daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz" 

Ankara, Mısır’da Mursi yanlılarına yapılan kanlı müdahalenin ardından diplomasi trafiği başlattı. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, mevkidaşlarıyla görüşmelere başladı. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir” denildi.

Konuyla ilgili Başbakanlık’tan açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Mısır'da darbe karşıtı göstericilere ateş açıldı.

"Tüm uyarılara rağmen Mısır'daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınıyoruz. Hiçbir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir. 30 Haziran'dan bu yana, kardeş Mısır halkının yaşadığı can kayıplarından darbe yoluyla demokratik ve sivil yönetime el koyan mevcut idare sorumludur..

BM Güvenlik Konseyi ve Arap Ligi başta olmak üzere uluslararası topluluk, bu katliamın durdurulması için derhal harekete geçmelidir..

Mısır güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik bu kanlı müdahalesi, kardeş Mısır'ın kapsayıcı bir geçiş süreci sonucunda demokrasiye yeniden dönüşü yönündeki ümitlere ciddi bir darbe vurmuştur. Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz. Gül'den Mısır tepkisi: Bunlar çok tehlikeli kapıları açar"

Mısır'daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz."

AK PARTİ'DEN DÜNYAYA ÇAĞRIAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik da yaptığı açıklamada, darbecilerin, Mısır halkına uyguladığı katliamı şiddetle ve nefretle kınadıklarını belirterek, "AK Parti olarak başta BM olmak üzere etkili ve yetkili tüm uluslararası kuruluşları ve camiaları, Mısır'daki bu vahşeti, bu katliamı, bu insanlık dramını sona erdirmek için acilen müdahil olmaya, Mısır'ın gayrimeşru yönetimine gereken tavrı takınmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.


Davutoğlu: Yapılan müdahale hiçbir şekilde kabul edilemez

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da darbe karşıtlarına müdahale olaylarına sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu girişimler kapsamında Suudi Arabistan, Katar ve Almanya Dışişleri bakanları ile görüşerek Mısır'daki katliamın durdurulması için gerekenlerin yapılmasını istedi.Davutoğlu daha sonra Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarında görüşmelerin içeriğine dair bilgi vererek şunları söyledi:

"Mısır'da günlerdir şiddet eylemine karışmadan demokratik tepkilerini gösteren kitlelere yapılan müdahale hiçbir şekilde kabul edilemez. Kahire yönetiminden bir an önce bu müdahaleye son vermesini bekliyoruz. Olayların başlamasından bu yana muhataplarımla görüşüyorum. Uluslararası kamuoyunun küresel vicdanı yaralayan sessizliğine artık bir son vermesi gerekiyor. Mısır'da yaşananların demokrasiye hizmet etmediğini artık herkesin görmesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerek. Özellikle Batı ülkelerinin bu sınavda sergileyecekleri tavır tüm bölge halkları tarafından dikkatle izlenecektir. Bugün doğru yerde durmayanlar yarın kimseye demokrasi dersi veremezler.Hayatını kaybeden Mısırlı kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bizim temel önceliğimiz Mısır'ın bir an önce normalleşerek bölgesinde hak ettiği yeri almasıdır."
Gül: Bunlar çok tehlikeli kapıları açar

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin, "Korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor. Bugün olup bitenler kabul edilemez. Bunlar çok tehlikeli kapıları açar" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Mısır 'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin, şunları kaydetti:

"Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor Mısır'da. Bu noktalara gelinmemesi için benim de çok çağrılarım oldu, görünür görünmez çok gayretler de var. Bugün olup bitenler kabul edilemez. Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapan insanlara, nümayiş yapan insanlara silahlı müdahale asla kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun bunlar çok tehlikeli kapıları açar.

Olayların büyüklüğü çok ortadadır. Korkum şu ki; Mısır içinden çıkılmaz bir kaosa girer bu gidişle. Bütün tecrübemle şunu söyleyeyim; bu yol Mısır için çıkmaz bir yoldur. Onun için herkesin kendi ülkesinin kıymetini bilmesi ve herkesin, bütün tarafların bir araya gelip aklı selim içerisinde ve mantık yoluyla Mısır'ı düzlüğe çıkaracakları, tekrar Mısır'ın demokrasiyle buluşacağı süreci başlatmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir