Başbakan'dan esnafa büyük müjde

Başbakan Erdoğan, TESKOMB'un vizyon buluşmasında konuştu.

erdogan'dan esnafa buyuk mujde

İşte Başbakan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Dün yine bir ilimizde kepenk kapattırma eylemini kapatmak istediler. Bütün bunlara karşı ben sizin şahsınızda tüm Türkiye'ye sesleniyorum, bu mücadeleyi beraber vereceğiz. 'Benim kepengim namusumdur' diyerek, bu mücadeleyi vereceğiz.

- Yeni Türkiye'yi birileri kabullenemiyor. Huzur, istikrar, güven ortamı içindeki Türkiye'yi birileri hazmedemedi. Milletin kazanmasını, esnafın kazanmasını, çalışanın ve üretenen kazanmasını birileri içine sindiremedi.

- Bu saldırılar benim şahsıma yapılmıyor, partime ve hükümetime de yapılmıyor. Bu saldırılar, milletimize, devletimize, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılıyor. Bunlar doğrudan doğruya sizlere, esnafa yapılıyor, zanaatkara yapılıyor, huzura, güven ortamına yapılıyor, bahar ortamına yapılıyor.

HİMMET ADI ALTINDA ESNAFI HARACA BAĞLADILAR

- Çok şaşırtıcı vakalar duyuyoruz, 'himmet' adı altında, esnafı nasıl haraca bağladıklarını duyuyoruz. Bunlar tehditle şantajla topladıkları haraca, 'zekat, sadaka, himmet' gibi isimler vermiş. Böyle de alçakça bir işin içine girmişler.

- 30 Mart'ta kaybedeceklerini anlayan muhalefet partileri, bu Pensilvanya'daki zatın ceketinin içine girdiler.

- Son olaylarla krediler üzerinde faiz baskısı oluştu ancak biz bu faiz baskısını esnafımıza yansıtmıyoruz. Esnafımıza uygulanan kredi faizini artırmıyoruz. Çok çok olağanüstü durum olmadıkça faiz oranını artırmayacağız.

- Faiz oranını artırmadığımız gibi bazı önemli düzenlemeler de yapıyoruz. İnşallah faizsiz bankacılıkla ilgili Ziraat Bankamızın çalışması var, Halk Bankası'nın çalışması var, Vakıf Bankası'nın çalışması var.

KREDİ LİMİTLERİ YÜKSELDİ

- Kredi limit gruplarına göre, 40 bin lira ile 125 bin lira arasında değişiyordu. Şimdi biz kredi limitlerini en düşük 75 bin lira, en yüksek 150 bin lira olarak yeniden düzenliyoruz.

- TESKOMB'un kredilerden aldığı bloke sermaye payı, 1,5 puandı. TESKOMB, bu puanı yarım puan düşürdü, 1'e indirdi. Şimdi Halk Bankası da bir adım attı, bankanın kredilerden aldığı komisyon payı, Halkbank buna dayanabildiği ölçüde, 1 puandan yarım puana çekiliyor. Böylece, esnaf kredi faizinde artış yapmadığımız gibi faiz yükünü de bugün 1 puan indirmiş oluyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

53 − 51 =