Başbakan, yeni üretim ve istihdam paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, üretim ve istihdam paketini açıkladı.

paketin maliyeti 7,5 milyar tlBaşbakan Ahmet Davutoğlu, üretim ve istihdam paketini açıkladı. Başbakan "Demokrasi, hukuk düzeni ve ekonomik kalkınma ülkelerin kalkınmasında temel teşkil eder" dedi. Davutoğlu, Avrupa'daki ekonomik krizin ortaya koyduğu bir gerçek olduğunu belirten Davutoğlu, istihdamı güçlü ve sanayi yatırımları yüksek ekonomilerin krizlere daha dayanıklı olduğunu söyledi.

PAKETİN MALİYETİ

Başbakan açıklanan ekonomik paketin maliyetinin 7,5 milyar lira olduğunu ifade etti.

İŞKUR DESTEĞİ

Başbakan yeni teşvikler kapsamında, özel sektör işyerlerinde 6 ay işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödeneceğini söyledi. Davutoğlu, "İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülecek. Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak" dedi.

120 BİN YENİ İSTİHDAM

Başbakan, toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlanacağını belirtti ve "Bugün kararnameyi imzalayacağım" dedi.

VERGİ İNDİRİMİ

Başbakan, 2015-2016'daki yatırım harcamaları için yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edilecekleri tüm kazançlarına daha yüksek vergi indiriminin uygulanacağını ifade etti. Davutoğlu, "İki yıllık dönemdeki harcamalar için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanan oran %0-80 arasındayken yüzde 50-80 aralığında olacak. İleri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar, öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5. bölge desteklerinden yararlanacak" diye konuştu.

SİGORTA PRİMİ İŞVEREN DESTEĞİ

Davutoğlu, "Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015'e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek" dedi.

Başbakan, "2015-2016 harcamaları için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanacak oranları, mevcut durumda yatırım döneminde vergi indirimi birinci bölgede yoktu, şimdi yüzde 50 artırıyoruz. İkinci bölgede yüzde 10'dan yüzde 55'e çekiyoruz.Üçüncü bölgede yüzde 20'den yüzde 60'e, dördüncü bölgeden yüzde 30'dan yüzde 65'e, beşinci bölgede yüzde 50'den yüzde 70'e, altıncı bölgede yüzde 80 olarak muhafaza ediyoruz" diye devam etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sigorta primi işveren hissesi desteği hem süre hem de oran itibarıyla artırılıyor. Şu anki sigorta primi işveren hissesi desteği 1. bölgede süre itibarıyla yokken 2 yıla, 2. bölgede 3 yıla, 3. bölgede 3 yıldan 5 yıla, 4. bölgede 5 yıldan 6 yıla, 5. bölgede 6 yıldan 7 yıla, 6. bölgede 7 yıldan 10 yıla çıkarılacak."

SANAYİCİNİN GİRDİ MALİYETİ AZALTILACAK

Başbakan, “Yatırım malları ve ara malların vadeli ithalatında KKDF yüzde 6'dan yüzde sıfıra indirilecek, sanayicinin girdi maliyeti azaltılacak” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ

Davutoğlu, "Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanmaktadır" diye devam etti.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI

Davutoğlu, "Aldığımız önemli bir karar da Türkiye Kalkınma Bankası'nın çok ciddi bir yeniden yapılanma süreci içine girmesidir. Türkiye Kalkınma Bankası bütün bu kalkınma, istihdam projelerini düzenlemek ve onlara yeterli desteği verebilmek için çok ciddi bir şekilde yeniden yapılandırılacak ve dünyadaki örnekleriyle rekabet edebilecek düzeye getirilecek" dedi.

KOBİ'LERE DESTEK

Ahmet Davutoğlu, "KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılması amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeler yapılacak" şeklinde konuştu.

ETKİN MÜDAHALE AÇIKLAMASI

Başbakan, "Önümüzdeki dönemde kur değişimlerinden kaynaklanan konjonktürel sorunlarla etkin mücadele edeceğiz" diye devam etti. Başbakan, "Vergi artışı ve bütçemizi daha da güçlendirecek bir dönemin önünü açacak" dedi.

BÜYÜME YORUMU

Başbakan sunum sonrasında soru-cevap kısmında 2014 büyüme rakamlarıyla ilgili gelen soruyu yanıtladı. Davutoğlu, "Açıklanan büyüme rakamı beklentilerin biraz altında ama kur paritesindeki değişimler ve dünya piyasalarındaki daralma ile ilgili" dedi.

YÜZDE 4 HEDEF KORUNACAK

Başbakan önümüzdeki dönem için yüzde 4 büyüme hedefinin korunacağını ifade etti ve şöyle konuştu: “Önümüzdeki dönemde daralmayı aşabilmek için bütün ülkeler çalışacak, bu çerçevede Türkiye’nin pazarlarında gelişme bekliyoruz. Geçen seneki büyüme tarımdaki daralmadan etkilendi. bu sene tarımda artış bekliyoruz, baz etkisi de göz önüne alında yüzde 4'lük büyüme hedefine ulaşabileceğimizi görüyoruz” dedi.

İSTİHDAM DETAYI

Başbakan, geçen yıl Türkiye'nin geçen yıl 1,4 milyon kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti ve şöyle konuştu: "İşsizlik oranında artma var gibi görünüyor ama istihdam da artıyor. Geçen yıl 1,4 milyon kişiye istihdam sağlandı" dedi.

''BÜYÜME HEDEFİNE RAHAT ULAŞIRIZ''
Davutoğlu, "Açıklanan büyüme rakamı beklentilerin biraz altında ama kur paritesindeki değişimler ve dünya piyasalarındaki daralma ile ilgili" dedi. Davutoğlu: "Biz bu sene yüzde 4 büyüme hedefine rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. Başbakan önümüzdeki dönem için yüzde 4 büyüme hedefinin korunacağını ifade etti ve şöyle konuştu: “Önümüzdeki dönemde daralmayı aşabilmek için bütün ülkeler çalışacak, bu çerçevede Türkiye’nin pazarlarında gelişme bekliyoruz. Geçen seneki büyüme tarımdaki daralmadan etkilendi. Bu sene tarımda artış bekliyoruz, baz etkisi de göz önüne alında yüzde 4'lük büyüme hedefine ulaşabileceğimizi görüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir