Başbakan Erdoğan CNN International'a konuştu!

Erdoğan, CNN International'ın deneyimli sunucusu Becky Anderson'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

erdogan cnn international'a konustu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in halen batı tarafından savunulması ve dünyanın İsrail'e suskun kalmasının anlaşılamaz olduğunu belirterek, ''Bundan dolayı biz sessiz kalamayız, sessiz kalmayacağız da'' dedi.

Erdoğan, CNN International'ın deneyimli sunucusu Becky Anderson'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İsrail ile Gazze arasında yaşananlar ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Tel Aviv’de yaptığı görüşmede eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un kendisine söylediği, ''Hayatımda en mutlu olduğum anlar; Filistin’de tankların üstünde olduğum zamanlardı’’ sözünü hiç unutamadığını dile getirerek, şu anda İsrail’in Filistin’deki konumunun belli olduğunu söyledi.

Amerikalı dostlarıyla, ABD eski Başkanı Geroge W. Bush ve Barack Obama ile bunu konuştuklarında, hep söylenenin "bölgede iki devletli bir yapı İsrail ve Filistin arasında" olduğunu kaydeden Erdoğan, kendilerinin her zaman Filistin’de bunu dillendirdiklerini ve Filistin tarafına "Siz İsrail’i kabul edin, İsrail de sizi kabul etsin" dediklerini aktardı.

Başbakan Erdoğan, şu anda yaşanan; İsrail’in halen batı tarafından savunulması ve dünyanın İsrail’e suskun kalmasının anlaşılamaz olduğunu ifade ederek, "Bundan dolayı biz sessiz kalamayız, sessiz kalmayacağız da" değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Anderson'ın, İsrail’in, Gazze’deki eylemlerinden dolayı Hitler’i anımsattığı ve soykırımdan bahsettiğini hatırlatarak, "Bu yorumlarınızın arkasında mısınız" sorusu üzerine Erdoğan, ''Bu yorumlarımın tamamıyla arkasındayım. Çünkü Nazizm; Hitler’in uygulamış olduğu faşizm, tüm bunları şöyle bir masaya yatırdığınız zaman, şu anda İsrail’in, Filistin’de Gazze’ye yaptığı Hitler’in onlara yaptıklarını aşmıştır. Biz Hitler’in yaptıklarını tasvip etmiyoruz, kabul de etmiyoruz. Ama şu anda İsrail’in yaptığı zulmü, katliamı ve soykırımı da kabul etmiyoruz'' ifadelerini kullandı.

İsrail, bu hükümetin ilerlemesini istemedi

Hamas ve El Fetih’in iki devletli çözüm konusunda bir araya geldiklerini ve ulusal mutabakat hükümeti kurduklarını anımsatan Erdoğan, "Ama İsrail, bu hükümetin ilerlemesini istemedi. Onu bölmek istedi. Bunu Sayın Abbas’a da zaten söylediler. Abbas, 'bana yapılan baskının biri de budur' diyordu. Çok açık, net bize bunu söyledi. Buradaki bir bütünleşmeden İsrail rahatsız oldu. Sıkıntının altında birinci derecede yatan sebep bu, şu andaki son saldırılarda" diye konuştu.

Bölgede ateşkesin tesis edilmesi için, aracılık yapma noktasında, Türkiye’nin ciddi girişimleri olduğu ve Filistinli liderleri ağırladığı hatırlatılarak,

"Katar'la birlikte Hamas'la görüştünüz. Görüştükleriniz, Hamas, size ne diyor? Şu anda ateşkese ilişkin herhangi bir tartışma var mı" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, İsrail’in gerçekten ateşkeste samimi olması halinde, 2012 ateşkesine uyması gerektiğini belirterek, "Bakın 2012 çerçevesinde, bir defa şu anda Hamas yine her şeye hazır. Filistin ve Sayın Abbas yine hazır. Ama İsrail böyle bir şeye yaklaşmıyor ve ölüm kusuyor, kan kusuyor" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la dün yaptığı görüşmede, "İsrail ateşkeste samimiyse biz Hamas tarafını ikna ederiz" dediğini aktaran Erdoğan, "Ön şartsız bir ateşkes anlaşması adil olmaz. Niye ön şartsız? Aynı teklifi İsrail’e yapabilir misiniz? Şartlar belli olur, şartlar tartışılır. Mesela bir haftalık geçici bir ateşkes" yorumunda bulundu.

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı’na yönelik "Tiran" ifadesi kullandığı ve Mısır’ın da yanıt olarak Türkiye’yi barış sürecine müdahale etmekle suçladığına ilişkin değerlendirme üzerine, şöyle konuştu:

"Mısır, Filistin olayına samimi bakmıyor. Eğer Mısır barış süreci içinde aktör olacaksa Türkiye olarak öncü bir rol alma çabasında değiliz. Bizim derdimiz bağcıyla değil. Biz üzüm yemek istiyoruz. Nedir bu üzüm? Ortadoğu barışına katkı sağlamak. Eğer Filistin burada bu barış olayında barışı yakalayamazsa, İsrail barış olayında barışı yakalayamazsa, Ortadoğu’daki huzursuzluk bütün dünyayı devamlı rahatsız edecektir. Onun için İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmanın tarihi önemi var. Ancak Filistin’in şu anda elinde olan toprakları İsrail’in işgal etmesi, oralara da girmesi bekleniyorsa bunun karşısında tabii ki Türkiye durmalı. Bunun karşısında tabii ki Mısır’ın durması gerekir. Mısır, şu anda sadece Sisi değildir. Oranın bir halkı var. Bizim için önemli olan o halkın yaklaşımıdır. Ben Sisi’yi demokrat olarak görmüyorum."

Sunucunun, "O bir Tiran mı" sorusunda ısrar etmesi üzerine Erdoğan, "Aynı zamanda, şu anda Tiran’dır. Bundan hiçbir şüphem yok" ifadesini kullandı.

İsrail bir terör devletidir

İsrail Cumhurbaşkanı'nın, roket ve tünel inşaatlarına Katar'ın para gönderdiğini kastederek, bu ülkeyi terörü finanse etmekle suçlamasının hatırlatılması, Katar ve Türkiye arasında bölgenin yararına olacak bir inisiyatif kurma çabası olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bakın İsrail’in bu yorumuna bir şey ile özellikle cevap vereceğim. Birincisi İsrail’in finansörü kimdir? İkincisi de İsrail bir terör devletidir. Şu yaptıklarıyla terör estirmektedir. Katar, insani yardımlarla mazlumların, mağdurların yanındadır. Türkiye ile işbirliği de her zaman mazlumların, mağdurların yanında olmak, insani yardımlarla onları desteklemektir. Yapılan iş budur. Katar’a burada farklı bir gömlek biçmek ya da Türkiye’ye farklı bir gömlek biçmek... Bir defa bu gömleği biçenlerin ne kadar niyetlerinin kötü olduğunu göstermektedir."

Başbakan Erdoğan, "Geceleri sizi ayakta tutan nedir" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Geceleri sürekli teyakkuz halinde uyuyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim ülkemin içindeki bu bölücü terör örgütü ile mücadelede acaba herhangi bir yerden bir ölüm haberi gelecek mi? Ancak şu anki durumu sorarsanız, tek endişem sadece Filistin, Filistin, Filistin… Özellikle son 10 günde bu katliam beni ciddi biçimde rahatsız ediyor ve kaygılandırıyor. 'Niye' diye sorarsanız? Çünkü, bu hadise İsrail ile normalleşmeyi düşündüğümüz bir sırada patlak verdi."

Siyasetin içinde doğdum

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen CNN sunucusunun, "Türkiye’de yeterince siyasetin içinde bulunmadınız mı" sorusuna Erdoğan, "Siyasetin içinde doğdum. Siz gazetecilikten bıkıyor musunuz? Hayatımız hep siyasetin içinde geçiyor. Şu anda dinamik bir devletim var. Siyaseten verimli bir ülkedeyim. Ülkeme hizmet etmek noktasında takvimde başka sayfalar kalmayana dek halkıma ve memleketime hizmet etmeye devam edeceğim" yanıtını verdi.