Bankaların portföyleri mercek altında

Volcker kuralları kapsamında bankaların portföylerindeki varlıklarında olası kayıplar için işlem yapmalarına izin verilmeyecek.

bankalarin portfoyleri mercek altindaVolcker kuralları kapsamında ABD'de bankaların sigortalı mevduatla spekülatif işlem yapmaları engellenecek.

Konuya yakın kaynaklar, regülatörlerin Portföy hedging'ini odak noktalarına almasıyla yeni adımlar atılacağını belirtiyor.

Volcker kuralı ile bankaların kendi fonlarını kullanarak işlem yapmaların kısıtlanırken ayrıca bankaların girişim sermayesi ve hedge fon yatırımlarına da sınırlamalar getiriliyor.

Kurallar kapsamında, bankaların portföylerindeki varlıklarında olası kayıplar için işlem yapmalarına izin verilmeyecek.

“Portfolio hedging” bankalara tüm yatırım portföylerinden kaynaklanabilecek zararı bir defada hedge etme imkanı sunuyor ve işlem risklerini yönetmede bankalar açısından oldukça önemli bir araç olarak görülüyor.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, Haziran ayında yaptığı açıklamada, bankaların portföylerini hedge etmeye ihtiyaçları olduğunu söylemişti.

Regülasyonlar ile federal hükümetin sigorta garantisini kullanan bankaların risk alımlarının sınırlanması isteniyor. Bankaların kurala uymak için 21 Temmuz'a kadar süresi bulunuyor.

Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu SEC, Volcker Kuralı'na ilişkin oylamanın bu yıl yapılmasını öngörüyor. SEC Başkanı Mary Jo White, "Eğer diğer finans düzenleyiciler 10 Aralık'ta oylama yapacaksa biz de benzer bir tarihte hareket ederiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *