Bankaların 2. kez faiz indirimi dalgası yarışa gönüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine konut faizlerinde indirime giden bankalar 2. kez indirime gitti.

bankalarda 2. faiz indirimi furyasiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle yüzde 9'a doğru çekin, sürümden kazanın' çağrısından sonra faiz oranlarında indirim haberlerini peş peşe açıklayan bankalar 2.kez indirime gitti.

Dün kredi faizlerinde indirime giden İş Bankası ve Akbank'ın ardından Yapı Kredi ve VakıfBank da kredi faizlerinde indirime gitti.

"FAİZLERİ İNDİRDİK"

İş Bankası olarak bölge, segment ayrımı yapmadan her kesime kredi imkanı sunduklarını anlatan Bali, 30 Haziran itibarıyla bugün yeniden yapılandırılan kredi bakiyesinin 5,5 milyar TL düzeyinde olduğunu, bunun 2,9 milyar TL'sinin ticari kredilerden oluştuğunu söyledi.

Bali, esnafa, tüketiciye, bireye dokunan kararlar aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda yıl sonuna kadar esnaf ve küçük işletmelere (azami 50 çalışanı ve cirosu 8 milyon işletmeler) yeni taleplerinde azami 100 bin TL'ye kadar aylık yüzde 0,99, bugünkü yıllık bileşik maliyetlere bakıldığında 3 puandan daha fazla aşağıya tekabül eden bir yeni kredi paketini sunuyoruz. Ağustos ayında konut kampanyası başlatılmıştı. Biz de buna destek vermiştik. Şimdi bu konut kredisi faiz oranını yüzde 0,95'ten yüzde 0,90'a çekiyoruz.

Taşıt kredileri

Taşıt kredilerini sıfır kilometre araçlarda yüzde 1,18'den yüzde 1,10 seviyesine indiriyoruz. İhtiyaç kredilerini çeşitli vadelerde değişmek üzere en düşük faiz oranını yüzde 1,20'den yüzde 1,15 seviyesine çekiyoruz. Kredi kartlarında tavan faiz oranını yüzde 2,02'den yüzde 1,90 seviyelerine indiriyoruz. Fonlama ve aracılık maliyetlerinde düşüş gözlememiz halinde indirimlerimize devam edeceğiz."

AKBANK'TAN TÜM VADELERDE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA İNDİRİM

Akbank'tan yapılan açıklamaya göre banka iki yıla kadar olan vadelerde konut kredisi faizoranlarını %0,90'a indirdi. İki yılın üzerindeki vadelerde beş yıla kadar %0,93, yedi yıla kadar %0,95 ve yedi yılın üzerinde %0,97 faiz oranı uygulanacak.

Akbank 31 Aralık'a kadar alacağı krediyle ilk kez ev sahibi olacak müşterilerine 500 TL'ye kadar chippara kampanyası başlattığını da duyurdu. Kampanya kapsamında ilk ev için kullanılan kredilere özel olarak, kredi tutarının binde 5'i oranında ve 500 TL ile sınırlı olmak üzere müşterilerin Akbank kartlarına chip para yüklenecek.

VAKIFBANK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZİNİ YÜZDE 1.15'E ÇEKTİ

VakıfBank, ihtiyaç kredisi faiz oranını yüzde 1.26'dan 1.15'e, taşıt kredisini yüzde 1.15'ten 1.10'a indirdi. Kredili Mevduat Hesabı faiz oranını yüzde 2.02'den yüzde 1.99'a, kredi kartında ise yüzde 2.02 olan faiz oranını yüzde 1.98'e çeken VakıfBank, KOBİ'lere sunduğu KOBİDost Kredisi faiz oranını da yüzde 0.98'e indirdi.

Bireysel kredi faiz oranlarında da indirime giden VakıfBank, 1.000 TL - 10.000 TL arası İhtiyaç Kredilerinde faiz oranını yüzde 1.26'dan yüzde 1.17'ye 10.000 TL - 50.000 TL arasında ise yüzde 1.26'dan yüzde 1.15'e indirdi. Taşıt Kredilerinde ise yüzde 1.15 olan faiz oranı yüzde 1.10'a indirildi.

KOBİ'LERE 100 BİN TL'YE KADAR YÜZDE 0.98 FAİZ ORANI

"Halden anlayan banka" VakıfBank, bugünden itibaren uygulamaya aldığı faiz indirimleriyle, müşterilerine uygun çözümler bulmaya devam ediyor. KOBİ'lere sunduğu avantajlı kredi kampanyalarına bir yenisini ekleyen VakıfBank, KOBİ'lerin her türlü ihtiyacını karşılamak için "KOBİDost Kredi" kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında uygun faiz oranlarıyla nakit desteği sağlayan VakıfBank'ın "KOBİDost Kredisi" kampanyasından yararlanan işletmeler, kredisini aylık eşit taksitli olarak ödeyebiliyor. Mevcut ve yeni VakıfBank KOBİ müşterileri için geçerli kampanya kapsamında yüzde 0.98 faiz oranı ve 36 aya kadar vade imkanıyla 100.000 TL'ye kadar kredi imkanı sunuluyor.

YÜZDE 0.80'DEN BAŞLAYAN KONUT KREDİSİ

Geçtiğimiz aylarda konut kredisi faiz oranlarını aşağıya çeken VakıfBank, 3-12 ay arası vadelerde yüzde 0.80, 13-36 ay arası vadelerde yüzde 0.88, 37-60 ay arası vadelerde yüzde 0.90 ve 61-120 ay arası vadelerde ise yüzde 0.95 faiz oranı uygulamaya devam ediyor.

Diğer taraftan, Kredili Mevduat Hesabı akdi faiz oranını yüzde 2.02'den yüzde 1.99'a çeken VakıfBank, kredi kartı faiz oranını da yüzde 2.02'den yüzde 1.98'e indirdi.

YAPI KREDİ KONUT VE BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİLERİNDE FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ

Konut kredisi faizlerinde indirime giden Yapı Kredi, ev almak isteyen müşterileri için konut kredisi faiz oranını 1 - 60 ay vadelerde yüzde 0.90'a, 61 - 120 ay vadeler için ise yüzde 0.92'ye kadar indirdi.

Yapı Kredi, 25 bin TL ve üzerindeki bireysel ihtiyaç kredilerini ise tüm vadelerde yüzde 1,19'dan başlayan faiz oranlarıyla bugünden itibaren tüketicilere sunmaya başladı.

GARANTİ BANKASI TÜM BORÇLARA 72 AY TAKSİT YAPIYOR

Garanti Bankası, BDDK'nın 27 Eylül'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yapılandırma kararı için çalışmalar yapmaya başladı. Çalışmalar doğrultusunsa Garanti Bankası, kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını taksitlendirecek. 26 Eylül'e kadar ödenemeyen borcu olan müşterilerin tamamı taksitlendirmeden faydalanacak. Taksitlendirme açıklaması, Garanti Bankası Genel Müdür Vekili Onur Genç'den geldi: "BDDK'nın kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırmasıyla ilgili aldığı kararların son derece olumlu etkileri olacağını düşünüyoruz. Sadece kredi taksidi veya kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşayanlara değil dileyen tüm Garanti müşterilerine mevzuatta belirtilen tarihe kadar olan borçlarını 72 aya varan vadeler ve uygun faiz oranıyla taksitlendirme imkanı sunuyoruz. Amacımız, 7 milyonu aşan kredi kartı ve kredi müşterilerimizin birikmiş borçlarını daha uzun vadede kolayca ödemesini sağlarken, diğer taraftan ihtiyaçlarını ertelemeden alım güçlerine de katkıda bulunmak."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.